29 kwietnia 2021

15 tysięcy listów żydów do papieża. Pius XII osobiście podejmował wiele decyzji o pomocy

Niemiecki historyk Hubert Wolf z Münster wraz z zespołem odkrył w archiwach watykańskich około 15 tys. listów-petycji Żydów z całej Europy, którzy zwracali się do papieża Piusa XII o pomoc w związku z prześladowaniami przez niemieckich nazistów. „Listy te są imponującymi osobistymi historiami, wstrząsającymi świadectwami prześladowań, cierpień i horroru podczas rządów nazistów” – powiedział Wolf w wywiadzie zamieszczonym w majowym numerze niemieckiego miesięcznika katolickiego „Herder Korrespondenz”.

„Stolica Apostolska reagowała na wezwania o pomoc, kiedy tylko było to możliwe, na przykład finansowo, jedzeniem lub schronieniem” – powiedział Wolf. Czasami papież był również w stanie pomóc w prośbach o wizę lub pieniądze na podróż statkiem, aby uniknąć deportacji do obozów zagłady. Historyczne źródła pokazały, że Pius XII sam przeczytał wiele petycji i osobiście podejmował decyzję o pomocy.

Historyk szczegółowo opowiada o prośbie grupy Żydów, którym udało się uciec z Portugalii do Brazylii. „W tym przypadku sam papież zaangażował się w zdobycie wiz dla nich. Nuncjusz apostolski w Portugalii osobiście towarzyszył tej grupie, w tym dzieciom, do portu w Lizbonie, skąd mogli odpłynąć do Rio de Janeiro” – powiedział Wolf.

Jednocześnie Wolf podkreślił, że w chwili obecnej jest jeszcze za wcześnie na twierdzenie, czy działania Piusa XII w czasach panowania narodowego socjalizmu powinny zostać gruntownie przewartościowane. Jest on jednak przekonany, że „wizerunek papieża Piusa XII z pewnością musi być nakreślony jako bardziej złożony niż ma to często miejsce obecnie”.

Dokumenty odkryte przez zespół historyków pod kierownictwem Wolfa znajdują się w archiwach związanych z pontyfikatem Piusa XII (1939-1958), które rok temu Watykan udostępnił do badań. „Ocena i oszacowanie tych listów, jak również wszystkich nowo dostępnych materiałów archiwalnych, jest wciąż w powijakach” – powiedział Wolf.

Historyk zapowiedział, że listy z petycjami o pomoc opublikuje w internecie. Zaznaczył, że pożądane jest też zbadanie jak największej liczby biografii autorów listów. „Wymaga to pomocy i wsparcia wszystkich zainteresowanych” – powiedział Wolf.

Niemiecki historyk Kościoła Hubert Wolf i jego zespół są jednymi z pierwszych naukowców, którzy już na początku marca 2020 r. mogli przeglądać w Watykanie materiały na temat pontyfikatu Piusa XII.

Źródło: KAI

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(3)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie