19 września 2021

8 lat więzienia za „świadomie zakażanie koronawirusem”? Takie rozwiązanie proponuje resort sprawiedliwości

(fot. Pixabay)

„Do 8 lat więzienia dla osoby, która świadomie zakaża koronawirusem” – taką zmianę proponuje wprowadzić do Kodeksu Karnego Ministerstwo Sprawiedliwości. Chodzi o nowelizację art. 161, który zakłada odpowiedzialność dla osoby zarażonej wirusem HIV. O sprawie poinformował serwis PolsatNews.pl.

„Kto, wiedząc, że jest zarażony wirusem HIV lub dotknięty chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie tym wirusem lub chorobą, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8” – tak ma brzmieć art. 161 Kodeksu Karnego po nowelizacji.

Oznacza to, że resort sprawiedliwości chce zrównania zagrożenia za czyn polegający na bezpośrednim narażeniu innej osoby na zarażenie wirusem HIV, chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu. 

Wesprzyj nas już teraz!

„Projekt przewiduje zrównanie ustawowego zagrożenia za czyn polegający na bezpośrednim narażeniu innej osoby na zarażenie chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu (obecny art. 161 § 2 k.k.) – z czynem polegającym na bezpośrednim narażeniu innej osoby na zarażenie wirusem HIV (obecny art. 161 § 1 k.k.). Oba te czyny zostają stypizowane (przypisane – red.) w art. 161 § 1 k.k., z zagrożeniem od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Przewidziana jest również zmiana w typie kwalifikowanym, likwidująca lukę prawną, gdyż nie odnosił się on do narażenia wielu osób na zarażenie wirusem HIV”, wskazuje ministerstwo sprawiedliwości w uzasadnieniu. 

 

Źródło: PolsatNews.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(44)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy

Udostępnij przez