22 lutego 2020

Abp Budzik: podczas celebracji w kościołach, można wykonywać wyłącznie utwory liturgiczne

(fot. Bastien Milanese / YouTube)

Abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski wydał zarządzenie „w sprawie wykonywania muzyki podczas celebracji Mszy świętych”. Hierarcha zdecydował, że podczas wszelkich celebracji w kościołach, można wykonywać wyłącznie utwory liturgiczne. „Nie wolno więc wykonywać podczas liturgii muzyki o charakterze świeckim, w tym muzyki filmowej i rozrywkowej” – napisał w dokumencie. Oznacza to zakaz używania m.in. gitar i perkusji.

 

Na mocy decyzji abp. Stanisława Budzika, we wszystkich kościołach na terenie archidiecezji lubelskiej obowiązuje zakaz wykonywania muzyki o charakterze świeckim. Metropolita Lubelski w swoim zarządzeniu powołuje się na Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów i podkreśla, że „wierni mają prawo, aby władza kościelna sprawowała kierownictwo nad świętą liturgią, by liturgia nie była postrzegana jako prywatna własność kogokolwiek, ani samego celebransa, ani wspólnoty, w której sprawuje się sakramenty” – tłumaczy arcybiskup.

 

Hierarcha dodaje, że „wspólnota wiernych ma prawo, aby zwłaszcza w celebracji niedzielnej stale była wykonywana odpowiednia i prawdziwa muzyka święta, a także, by słowa pieśni podczas celebracji liturgii w sposób należyty strzegły i ożywiały wiarę”. Jednocześnie abp Budzik przypomniał, że podczas liturgii głównym instrumentem są organy Dodał, że można używać innych instrumentów, za wyjątkiem tych, które są wykorzystywane w muzyce rozrywkowej np. perkusji, gitary elektrycznej, saksofonu czy pianina elektronicznego.

 

„Ze względu na pojawiające się nieprawidłowości podczas sprawowania Mszy św. obrzędowych, zwłaszcza ślubnych i pogrzebowych, przypominam kapłanom, muzykom kościelnym oraz wszystkim zainteresowanym wiernym, aby pilnie wystrzegać się, by pod pozorem podnoszenia okazałości nie wprowadzać do obrzędów czegoś czysto świeckiego, albo niezgodnego z kultem Bożym (Musicam sacram, 43)” – napisał w dokumencie abp Budzik. Co więcej, hierarcha zaleca, aby w kościołach nie wykonywać także utworów religijnych, mających inne przeznaczenie.

 

„Dlatego zarządzam, aby we wszystkich kościołach na terenie Archidiecezji Lubelskiej podczas wszystkich celebracji liturgicznych, a zwłaszcza podczas Mszy św. obrzędowych (ślubnych i pogrzebowych), wykonywać wyłącznie utwory liturgiczne. Nie wolno więc wykonywać podczas liturgii muzyki o charakterze świeckim, w tym muzyki filmowej i rozrywkowej. Nie jest także dopuszczalne wykonywanie podczas sprawowania liturgii utworów o treści religijnej, ale z wykorzystaniem muzyki świeckiej. Zaleca się również wyłączenie z liturgii piosenek religijnych, które ze swojej natury mają inne przeznaczenie w życiu Kościoła” – czytamy w zarządzeniu Metropolity Lubelskiego.

 

 

Źródło: archidiecezjalubelska.pl

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie