13 kwietnia 2018

Abp Chaput tworzy parafię dla tradycjonalistów. Będzie codzienna Msza św. trydencka

(Fot. Andrzej Sidor/Forum )

Abp Charles Chaput z Filadelfii stworzył nową „quasi-parafię” dla katolików – tradycjonalistów, którzy chcą uczestniczyć we Mszy św. trydenckiej. Hierarcha podkreśla, że podjął decyzję w związku z dużym zainteresowaniem łacińską liturgią. Jeśli wspólnota tradycjonalistów nadal będzie się rozwijała, abp Chaput zapowiedział, że podniesie ją do tytułu stałej parafii.

 

Na mocy decyzji abp Charlesa Chaputa z Filadelfii w USA, 1 sierpnia dawna parafia pw. Najświętszej Marii Panny w Conshohocken, zostanie przekazana Bractwu Kapłańskiemu św. Piotra (FSSP). Hierarcha postanowił stworzyć „quasi-parafię” dla wiernych, którzy chcą uczestniczyć w Mszach św. trydenckich. Zgodnie z prawem kanonicznym, quasi-parafia jest odpowiednikiem pełnej parafii, ale z pewnymi wyjątkami. Jeśli przedsięwzięcie zostanie uznane za sukces, abp Chaput najprawdopodobniej przekształci go w stałą parafię.

 

„W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie, stało się konieczne, we właściwym czasie zapewnienie dodatkowej opieki duszpasterskiej tym, którzy chcą uczestniczyć w Boskim uwielbieniu w nadzwyczajnej formie” – powiedział abp Chaput.

 

„Dopóki nie okaże się, że ta wspólnota rozkwitnie, aby stać się parafią, ustanowienie quasi-parafii zapewniającej tę duchową opiekę wydaje się najbardziej odpowiednim rozwiązaniem” – dodał.

 

Bractwo św. Piotra FSSP jest międzynarodową wspólnotą kapłanów, którzy doprawiają Mszę św. wyłącznie zgodnie z nadzwyczajną formą rytu rzymskiego. Obecnie działa w 39 diecezjach w USA i ma 96 kapłanów pracujących w 54 apostolatach w całym kraju. W tym roku Watykan przyznał mu specjalny indult do odprawiania liturgii Wielkiego Tygodnia według rubryk sprzed 1955 roku.

 

 

Źródło: catholicherald.co.uk

WMa

 

 

Zobacz także:

 

Polonia Christiana nr 40. Bóg żywy

 

Polonia Christiana 40

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie