4 września 2016

Abp Gądecki w Żyrardowie: Małżonkowie, zaproście do swojego życia Jezusa i Jego Matkę!

(Fot. episkopat.pl)

Przy okazji Mszy Świętej inaugurującej peregrynację Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji łowickiej ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki przypomniał owoce pierwszego takiego nawiedzenia przez Maryję wszystkich polskich parafii. Zachęcał do odnowienia życia małżeńskiego w polskich rodzinach z pomocą Pana Jezusa i Jego Matki.


 

Podczas homilii wygłoszonej w sobotę w Żyrardowie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski powiedział, iż peregrynacja zainicjowana przez kard. Stefana Wyszyńskiego przygotowała Polaków na Millenium Chrztu Polski. Przyczyniła się do odrodzenia moralnego i duchowego narodu. Stała się osobistym zaproszeniem Maryi przez Polaków do ich codziennego życia. – Była to swego rodzaju orka duchowa; rachunek sumienia polskiego narodu. Nawiedzenie każdej parafii trwało całą dobę. Zazwyczaj było ono poprzedzone kilkudniowym przygotowaniem przez głoszone nauki, spowiedź, Komunię św. Owoce nawiedzenia były obfite; dokonywały się nawrócenia, powrót do życia sakramentalnego, uzdrawiano związki małżeńskie, następowało pojednanie parafian. Nigdy w historii polskiego duszpasterstwa konfesjonały nie były tak oblegane. Żadne inne misje i rekolekcje nie przyniosły tak wielkich rezultatów – podkreślił przewodniczący Episkopatu Polski.

Metropolita poznański zwrócił uwagę na wymowę duchową rozpoczynającego się nawiedzenia w diecezji łowickiej. Nawiązując do cudu przemiany wody w wino w Kanie Galilejskiej, zauważył: – Gdy próbuję odczytać cud w Kanie w perspektywie małżeństwa, to czasami odnoszę wrażenie, że dzisiaj mamy często do czynienia z odwrotnością pierwszego cudu Jezusa. Zamiast przemiany „wody” w „wino”, w małżeństwach dokonuje się przemiana „wina” w „wodę”. Na początku, w czasie narzeczeństwa, młodzi żyją wielkim entuzjazmem i radością, towarzyszącą wzajemnej miłości, lecz z biegiem lat radość się wyczerpuje. (…) Co robić, aby „woda” oziębłości ponownie zamieniła się w „wino”, czyli w miłość i radość? Trzeba koniecznie zaprosić do siebie Jezusa i jego Matkę! – powiedział abp Gądecki.

Nawiedzenie parafii diecezji łowickiej odbywa się pod hasłem „Oto Matka Twoja” (J 19,27) i potrwa do 24 czerwca 2017 r. W tym czasie obraz Matki Bożej będzie we wszystkich parafiach niemalże całą dobę. Przygotowaniem zaś do nawiedzenia są rekolekcje, dni skupienia lub misje parafialne.

 

RoM

episkopat.pl

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie