24 marca 2023

Ambasada USA w Warszawie rozdaje granty dla NGO-sów promujących agendę gender

(fot. pixabay.com)

Od czasu objęcia władzy przez prezydenta Joe Bidena Stany Zjednoczone wyjątkowo uaktywniły się, promując postępową agendę, koncentrując się na subkulturze mniejszości seksualnych oraz „prawach kobiet” „w całej ich różnorodności”. Ambasada i Konsulat w Polsce właśnie  ogłosiły – w ramach nowej edycji programu grantowego NOTO – nabór wniosków o przyznanie grantów do wysokości 50 tys. dol. na „programy wspierające potrzeby społeczności LGBTQI+ w Polsce”. O środki w ramach Notice of Funding Opportunity mogą starać się „polskie organizacje pozarządowe, instytucje kulturalne i edukacyjne oraz media”.

O granty amerykańskiego rządu mogą ubiegać się jedynie organizacje non profit zarówno polskie, jak i amerykańskie, które mają powiązania z lokalnym partnerem działającym w naszym kraju.

Fundusze są przeznaczone na wsparcie: „programów edukacyjnych, polegających na docieraniu do opinii publicznej, podnoszeniu świadomości; szkolenia w zakresie różnorodności i integracji itp.; budowania potencjału organizacji pozarządowych wspierających społeczność LGBTQI+ w Polsce, w tym m.in. szkolenia w zakresie rzecznictwa, pozyskiwania funduszy, ułatwiania dialogu, kampanii wyborczych, warsztatów poszerzających wiedzę i umiejętności osób świadczących usługi lub w inny sposób wspierających członków społeczności LGBTQI+ i/lub ich rodzin, takich jak terapeuci, prawnicy, edukatorzy itp.; programów wspierających młodzież LGBTQI+”.

Wesprzyj nas już teraz!

Zaznaczono, że zgłoszenia, które nie będą odnosić się do jednego z ww. tematów, zostaną zdyskwalifikowane.

„Zasadniczo”  – jak podkreślono – granty rządu amerykańskiego nie mogą być wykorzystane na wsparcie partii, programów wymian, programów socjalnych, konkretnej działalności religijnej, projektów o charakterze socjalnym itp.

 

Promocja agencji genderowej jako priorytet polityki zagranicznej USA

4 lutego 2021 r. – tuż po objęciu władzy – prezydent Joe Biden wydał „Memorandum prezydenckie w sprawie postępu praw człowieka lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, queer i interseksualnych (LGBTQI+) na świecie”.

Opierał się na podobnym memorandum jeszcze z czasów prezydenta Baracka Obamy z 2011 roku (Biden był wówczas wiceprezydentem), wymagając od departamentów i agencji rządu amerykańskiego zaangażowania za granicą w promocję subkultury LGBTQI+. Wskazano, że „swoboda ekspresji seksualnej” to „prawa człowieka” i nakazano ambasadom oraz konsulatom amerykańskim, a także wszelkim innym instytucjom rządowym angażowanie się „w promocję praw człowieka osób LGBTQI+” poprzez zwalczanie kryminalizacji aktów homoseksualnych i wspieranie tak zwanych małżeństw jednopłciowych, edukacji genderowej itp. Polecono, by nie tylko walczyć z „dyskryminacją” i wspierać uchodźców LGBTQI+, promować ich agendę polityczną, ale także zalecono szkolenia przedstawicieli organów ścigania, by aktywniej zaangażowali się w walkę z tzw. mową nienawiści.

Amerykanie uznali za konieczne budowanie koalicji krajów podobnie myślących w kwestiach genderowych i angażowanie organizacji międzynarodowych w „walkę z dyskryminacją LGBTQI+”.

W lutym 2022 r. rząd amerykański opublikował pierwszy raport na ten temat: „Międzyagencyjny raport na temat wdrażania Memorandum Prezydenckiego w sprawie wspierania praw człowieka lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, queerowych i interseksualnych na całym świecie (2022)”.

Ten – jak się wyrażono – „historyczny raport” – zapewnia spis akcji agencji rządowych USA zaangażowanych za granicą w działania na rzecz ochrony i promocji „praw człowieka osób LGBTQI+ na całym świecie”.

Raport ma „zainspirować inne rządy do podjęcia podobnych działań na rzecz mniejszości seksualnych w ramach swojej polityki zagranicznej. Zaznaczono, że opracowanie nie jest wyczerpujące i że należy zrobić znacznie więcej, by osiągnąć postęp.

Rząd USA realizuje swoje cele w ramach partnerstwa z NGO-sami zaangażowanymi w promocję subkultury gejowskiej, transseksualizmu itp.  Prezydent Biden tuż po objęciu urzędu podkreślił, że „ochrona i promowanie praw człowieka osób LGBTQI+ jest priorytetem polityki zagranicznej USA”. Mówił nawet, że to jest, „polityka Stanów Zjednoczonych i trzeba – wraz z państwami sojuszniczymi – położyć kres przemocy i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową lub ekspresję, lub cechy płciowe i przewodzić mocą naszego przykładu w sprawie promowania praw człowieka osób LGBTQI+ na całym świecie”. Stany Zjednoczone chcą – jak to zaznaczono w raporcie z 2022 r. – „zapewnić, by osoby LGBTQI+ przewodziły na każdym szczeblu władzy”.

Pierwszy raport w sprawie postępów tej polityki obejmował działania Departamentu Stanu, Development Finance Corporation, Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Departamentu Handlu, Departamentu Obrony, Departamentu Sprawiedliwości, Departamentu Pracy, Departamentu Zdrowia i Usług Społecznych, Millennium Challenge Corporation, Peace Corps, Departamentu Skarbu, ExportImport Bank of the United States, USAID i Przedstawiciela ds. handlu.

Departament Stanu zaznaczył, że walczył nie tylko z dyskryminacją osób LGBTQI+ za granicą, z  nadużyciami, kryminalizacją, stygmatyzacją, ale wspierał wzmacnianie pozycji ruchów i osób LGBTQI+ na całym świecie.

Zaangażowanie to obejmowało: wspieranie tęczowych parad, konferencji, prelekcji, szkolenia personelu, promocję ideologii gender w mediach, szkołach, wpływanie na politykę poszczególnych państw w tych kwestiach, demonstracyjne wywieszanie tęczowych flag, w tym w Watykanie, finasowanie organizacji pozarządowych i homo-aktywistów, wymuszanie w ONZ i innych organizacjach pewnych deklaracji, oświadczeń, określonej polityki itp.

USA zmieniły zasady oznaczania płci w paszportach amerykańskich. 30 czerwca 2021 r. sekretarz Blinken ogłosił, że obywatele USA mogą teraz samodzielnie wskazać swoją płeć, bez konieczności posiadania dokumentacji medycznej. W październiku 2021 r. Departament Stanu wydał swój pierwszy paszport ze znacznikiem „płci X”. Zmieniono regulacje konsularne, uprzywilejowując migrantów i uchodźców genderowych. W szczególności zaangażowano się w promocję transseksualizmu, ułatwiono adopcję dzieci urodzonych w wyniku procedury in vitro i nadawanie im obywatelstwa amerykańskiego. Wyasygnowano środki na badania genderowe i analizy które mają pomóc „w promocji opartego na dowodach podejścia do ograniczania przemocy wobec osób LGBTQI+ na obszarach dotkniętych konfliktami”. Wymyślano i wspierano standardy, „dobre praktyki” oraz regulacje polityczne uprzywilejowujące mniejszości seksualne itp.

We wrześniu 2021 r. ustanowiono Jessicę Stern jako specjalnego wysłannika USA ds. praw człowieka osób LGBTQI+. To specjalny „ambasador”, który ma jednoczyć rządy, NGO-sy, środowiska akademickie, aktywistów i polityków za granicą w celu promocji agendy genderowej. Jednym z pierwszych zadań Stern było sprawdzenie, jak można promować tę agendę w Afganistanie.

Waszyngtonowi zależy na większej widoczności i „wzmocnieniu pozycji kobiet queer, osób transpłciowych, osób interseksualnych oraz członków innych marginalizowanych grup społeczności LGBTQI+”, by wywołać „pozytywne zmiany”.

Projekty genderowe są propagowane w ramach Prezydenckiej Inicjatywy na rzecz Odnowy Demokratycznej zainicjowanej na Szczycie na rzecz Demokracji”. Departament Stanu zamierzał uruchomić Global LGBTQI+ Inclusive Democracy and Empowerment Fund (GLIDE), nowy program w ramach Global Equality Fund, by wspierać sodomitów, „transów” na najwyższych stanowiskach w państwach na świecie.

Aktywnie angażowano się w wysiłki na rzecz dekryminalizacji aktów homoseksualnych zagranicą.  

W 2021 r. podczas „Miesiąca Dumy” Departament Stanu wywiesił „flagę Postępu” w swojej siedzibie w Waszyngtonie oraz ambasadach i konsulatach na całym świecie, chociaż zastrzeżono, że zrobiono to, jeśli „było to właściwe i zgodne z lokalną wrażliwością”. Ponadto w Departamencie Stanu odbywały się publiczne panele z „osobami transpłciowymi”, „aktywistami interpłciowymi”, „osobami LGBTQI+” różnych wyznań lub światopoglądów.

Promowano wydarzenia istotne dla mniejszości seksualnych z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii (IDAHOTB) i Marszy Dumy 2021. Ambasady gościły i uczestniczyły w szeroko zakrojonych imprezach „Dumy”.  Celebrowano Dzień Coming Out, Dzień Duchowości, Międzynarodowy Dzień Zaimków, Dzień Świadomości Interseksualności, Dzień Solidarności Interseksualnej, Tydzień ACE (osoby o aseksualnej tożsamości) itd.

Priorytetowo traktuje się różnorodność, równość, włączenie i dostępność w programach i działaniach wymiany międzynarodowej. Dąży się do tego, by uczestnicy i programy odzwierciedlały tę różnorodność. Kształci się mówców genderowych, dziennikarzy, liderów zmian itp. Szkoli się „funkcjonariuszy organów ścigania i innych podmiotów wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych dotyczące tego, w jaki sposób prowadzić dochodzenia, ścigać i orzekać w sprawie przestępstw z nienawiści, w tym przeciwko osobom LGBTQI+ oraz jak identyfikować i radzić sobie z uprzedzeniami wobec nich”.

Zwołano między-agencyjną Grupę Roboczą ds. Redukcji Przemocy i Pomocy w zakresie Bezpieczeństwa Cywilnego, która wspiera priorytety grup roboczych w ONZ. Zaangażowanie Stanów Zjednoczonych rozciąga się na regionalne organizacje wielostronne poza ONZ oraz koalicje ad hoc i ugrupowania wielostronne. Od 20 stycznia 2021 r. Stany Zjednoczone wznowiły wiodącą rolę w ONZ i innych organizacjach wielostronnych, przyłączając się do każdego wspólnego oświadczenia w kwestiach LGBTQI+ na forum organów ONZ. Pierwsze takie oświadczenie pojawiło się w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, gdzie odbyła się pierwsza w historii impreza towarzysząca w kwestiach transpłciowych i doprowadzono do przyjęcia pierwszej w historii rezolucji w ONZ „w drodze konsensusu” z włączeniem sformułowań: „orientacja seksualna i tożsamość płciowa”, które miało miejsce w grudniu 2021 r. Ta rezolucja jest również pierwszą w historii ONZ, która zawiera „odniesienie do kobiet w całej ich różnorodności”.

Jednocześnie Amerykanie deklarują, że priorytetowe dla nich jest zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej mężczyznom uprawiającym seks z mężczyznami. Sekretariat ds. Globalnych Spraw Kobiet (S/GWI), działający w Departamencie Stanu, podejmuje wysiłki dyplomatyczne na rzecz „postępu, równouprawnienia płci oraz wzmocnienie pozycji kobiet i dziewcząt w całej ich różnorodności”.

„S/GWI sfinansowała wraz z OECD projekt badawczy mający na celu zebranie danych z podziałem na płeć, w tym danych o osobach LGBTQI+ w celu wspierania kształtowania polityki opartej na dowodach. Badania będą wspierać rozwój i uwzględnianie wskaźników z podziałem na płeć w czterech obszarach: przepaść cyfrowa ze względu na płeć, telepraca, podatki i świadczenia oraz urlop rodzicielski”.

Kładzie się nacisk na „upodmiotowienie kobiet, dziewcząt i osób LGBTQI+, w całej ich różnorodności podczas kształtowania polityki zagranicznej i programów USA”. Ambasady i konsulaty USA utrzymują regularne kontakty z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego LGBTQI+. Angażują urzędników państwowych, wspierają publiczne i prywatne zobowiązania, programy, granty przeznaczone dla subkultury mniejszości seksualnych. Mobilizują organizacje religijne, by wspierały agendę genderową itp.

W czerwcu 2021 r. w Stolicy Apostolskiej ambasada Watykanu obchodziła Miesiąc Dumy, wywieszając tęczową flagę i przesyłając posty w mediach społecznościowych. Doniesienia o tym aroganckim i wyraźnie prowokacyjnym wydarzeniu wywołały ogromny oddźwięk w mediach na świecie. Jak zaznaczono w raporcie „reakcja opinii publicznej była przeważnie negatywna, ale urzędnicy Stolicy Apostolskiej formalnie nie wyrazili sprzeciwu”.

W Polsce zaś od 17 maja do 30 czerwca Chargé d’Affaires i Ambasada zamieszczały na portalach społecznościowych i w mediach tradycyjnych materiały skupiające się na „ludzkiej stronie problematyki i wpływu praktyk oraz retoryki dyskryminacyjnej na życie osób LGBTQI+”.

Przedstawiciele władz USA brali udział w konferencji Impact’21, gdzie mówili o potrzebie integracji mniejszości seksualnych w biznesie. Wyprodukowano także film pt. „Słowa mają znaczenie”, w którym członkowie polskiej subkultury mniejszości seksualnych reagowali na „homofobiczne i pełne nienawiści komentarze opublikowane w odpowiedzi na kampanię w mediach społecznościowych z okazji Miesiąca Dumy”. To nagranie wideo miało dotrzeć do ponad 12 milionów Polaków i było szeroko komentowane.

Więcej na ten temat można poczytać w raporcie: tutaj.

 

Źródło: pl.usembassy.gov, state.gov

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(21)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 153 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram