23 sierpnia 2012

Amerykanie opublikują archiwa dot. zbrodni katyńskiej

(fot. www.archives.gov)

10 września Stany Zjednoczone opublikują ponad tysiąc dokumentów dotyczących zbrodni katyńskiej. Tego samego dnia na stronie archives.gov upubliczniona zostanie także amerykańska korespondencja dyplomatyczna, dotycząca placówek w Moskwie i Warszawie.

 

Na oficjalnej stronie archiwum znajdą się kopie dokumentów Departamentu Stanu, Departamentu Obrony i Armii Stanów Zjednoczonych dotyczące zbrodni katyńskiej, archiwa prezydentów Roosevelta, Trumana i Eisenhowera oraz amerykańskich komórek wywiadowczych. Opublikowane zostaną także materiały z procesów norymberskich i niemieckie dokumenty przejęte przez amerykańską armię w 1945 roku – poinformował wiceminister MSZ Bogusław Winid.

 

Część dokumentów dotyczących mordu na polskich oficerach była dotąd utajniona. Decyzję o odtajnieniu podjął szef amerykańskich archiwów, David Ferriero. – Idea była taka, aby pokazać wszystko to, co Amerykanie mają na temat zbrodni katyńskiej – tłumaczy wiceminister Wind.

 

Materiały mają pokazać, jaką wiedzą o komunistycznych zbrodniach dysponował prezydent Roosevelt na konferencji jałtańskiej w lutym 1945 r. Na stronie mogą się znaleźć także materiały Specjalnej Komisji Śledczej Kongresu Stanów Zjednoczonych do Zbadania Zbrodni Katyńskiej, powołanej w 1951 roku.

 

Projekt odtajnienia dokumentacji został zrealizowany z inicjatywy kongresmen Marcy Kaptur. Uroczystość inaugurującą publikację przygotowało biuro . Jak poinformowało polskie MSZ, wezmą w niej udział przedstawiciele rodzin katyńskich, amerykańskiej Polonii i polskiej ambasady w Waszyngtonie.

 

Źródło: tvpparlament.pl

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie