26 października 2015

Amerykańska rewolucja łupkowa traci impet. Zyskują za to rafinerie

Amerykańska rewolucja łupkowa traci impet – donosi „The Business Insider.” Koncerny, które zainwestowały w kosztowne technologie, pozwalające na pozyskiwanie gazu i ropy z łupków „duszą się” na rynku krajowym. Firmy naciskają na rząd, by zmienił prawo, umożliwiając eksport surowców zagranicę. Chcą też szybszego sfinalizowania umowy z krajami UE o strefie wolnego handlu.


Załamanie cen ropy zmusiło producentów gazu z łupków do zahamowania inwestycji. Ze względu na dostępność taniej ropy koncernom, które zainwestowały w łupki nie opłaca się tworzyć nowych platform wiertniczych i pogłębiać istniejące odwierty. Zyski ze sprzedaży gazu i ropy z łupków zaczynają topnieć.

W ciągu 16 miesięcy wzrost produkcji z nowych odwiertów wykonanych przez poszczególne platformy był możliwy tylko dlatego, że firmy wprowadziły zmiany w zarządzaniu, ograniczając zatrudnienie i pogłębiając odwierty.

Ostatnie dane rządowe i prywatnych organizacji pokazują, że dalszy wzrost produkcji nie jest możliwy. Ted Harper, zarządzający funduszami inwestycyjnymi, analityk Frost Investment Advisors w Houston stwierdził, że do końca tego roku i w roku przyszłym należy spodziewać się spadku produkcji surowców z łupków.

Wg firmy konsultingowej Drillinginfo, już teraz produktywność spadła lub ustabilizowała się w trzech największych obszarach wydobycia ropy i gazu z łupków: w Basenie Permskim, Eagle Ford w Teksasie oraz Bakken w Dakocie Północnej.

Administracja US Energy szacuje, że produkcja ropy w przyszłym miesiącu z platformy w polach łupkowych pozostanie na poziomie październikowej produkcji, tj. około  465 baryłek dziennie (BPD). Większość firm zajmujących się pozyskiwaniem gazu i ropy z łupków ograniczyła budżety na inwestycje w przyszłym roku.

Na obecnej sytuacji zyskują rafinerie, które przetwarzają tanią ropę na benzynę,  olej napędowy, paliwo lotnicze i itp.  oraz amerykańscy kierowcy.

Źródło: bbusinessinsider.com, reuters.com, AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie