6 września 2018

Amerykański biskup: kryzys jest diaboliczny, ale Bóg powoła wielkich świętych

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: unsplash.com)

Biskup Thomas Daly z diecezji Spokane we wschodnim Waszyngtonie potępił nadużycia w Kościele i ich tuszowanie. Wezwał do modlitwy, postu i upublicznienia informacji o molestowaniu seksualnym. Podkreślił, że w czasach kryzysu Bóg powołuje wielkich świętych, także wśród świeckich. 

 

Duchowny odniósł się do ujawniającego nadużycia raportu z Pensylwanii. Skrytykował także „podwójne życie” kardynała McCaricka. – Natura kryzysu jest prawdziwie diaboliczna – powiedział hierarcha. – Nie chodzi tu o klerykalizm, ale kryzys, kryzys niemoralności – dodał.

 

Hierarcha podkreślił, że należy „upublicznić ukryte grzechy i oczyścić Kościół z degeneracji i nadużyć ze strony duchownych”. Zachęcił także do modlitwy i postu.

 

Bóg może wykorzystać ten czas do powołania wielkich świętych do przewodzenia Kościołem i tak też uczyni – powiedział Daly w oświadczeniu wideo opublikowanym na stronie diecezji. – Wiemy z ponad 2000 lat historii Kościoła, że w czasach wielkiego grzechu na świecie, Bóg zawsze powołuje mężczyzn i kobiety, wezwanych do przewodzenia jako świętych kapłanów, zakonników  […] wzywających świat do wiary w Chrystusa – dodał. 

 

Podkreślił także rolę świeckich. – W czasach korupcji i grzechów hierarchii oraz kleru, Bóg powoływał świętych świeckich i rodziny, by wzywali Jego Kościół z powrotem do świętości – stwierdził biskup Daly. – Potrzebujemy świeckich, by przetarli szlak – dodał.

 

Jako biskup jestem wezwany do bycia ojcem i ten tytuł traktuję bardzo poważnie, z powodu olbrzymiej odpowiedzialności dotyczącej ochrony, wspierania i pomocy wiernym wschodniego Waszyngtonu – powiedział również hierarcha. Wezwał do zgłaszania na policję wszystkich przypadków molestowania seksualnego.

 

To niejedyna reakcja amerykańskich biskupów na świadectwo arcybiskupa Vigano. W niedzielnym kazaniu także biskup Thomas Paprocki wezwał do ujawnienia dokumentów dotyczących sprawy McCaricka. Duszpasterz diecezji Springfield w amerykańskim stanie Illinois powiadomił także o podjęciu przez siebie 40-dniowego postu.

 

Źródła: dioceseofspokane.org / lifesitenews.com / pch24.pl

 

mjend

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie