22 kwietnia 2019

Amerykańskie służby ostrzegają przed kolejnymi zamachami na Sri Lance

(REUTERS/Dinuka Liyanawatte / FORUM)

Amerykański Departament Stanu ostrzega przed możliwymi kolejnymi zamachami terrorystycznymi na Sri Lance.

 

„Terroryści mogą zaatakować z niewielkim albo bez żadnego ostrzeżenia” – napisano w publikowanych przez Departament Stanu zaleceniach dla podróżnych. Jako potencjalne cele wymieniono ośrodki turystyczne, centra handlowe, hotele, obiekty religijne, lotniska i dworce oraz inne obszary publiczne.

 

W niedzielę amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo mówił jednak, że wśród ofiar jest kilku obywateli USA.

 

Władze Sri Lanki zniosły dziś rano godzinę policyjną. Obowiązywała w całym kraju w niedzielę od godz. 18.00 miejscowego czasu. Mimo jej zniesienia, rano na ulicach największego miasta kraju, Kolombo, ruch był znacznie mniejszy niż zazwyczaj, a wiele sklepów pozostawało zamkniętych.

 

„Do 290 wzrósł bilans zabitych podczas ataków bombowych na kościoły i hotele na Sri Lance w Wielką Niedzielę. Liczba rannych sięga 500” – poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek rzecznik policji na Sri Lance Ruwan Gunasekera. Jak dotąd służby zatrzymały 24 osoby podejrzane o udział w zamachu. Żadna organizacja nie przyznała się do ich przeprowadzenia.

 

Gunasekera podkreślił, że nie jest to ostateczny bilans wielkanocnej tragedii na Sri Lance. Dodał, że identyfikacja ofiar może potrwać tygodnie, a nawet miesiące, ponieważ ich ciała są strasznie zmasakrowane. Wśród zamordowanych było co najmniej 35 cudzoziemców.

 

Policja na Sri Lance w niedzielny wieczór znaleźli furgonetkę, którą najprawdopodobniej zamachowcy przyjechali do Kolombo. Udało im się również zabezpieczyć lokale, w których mordercy się ukrywali przed niedzielną rzezią.

 

To jednak nie wszystko. Funkcjonariusze zlokalizowali kolejną bombę domowej roboty, którą zamachowcy mieli zdetonować na drodze prowadzącej na międzynarodowe lotnisko w Kolombo.  Dzięki szybkiej interwencji saperów udało się ją rozbroić i zneutralizować przez co nikt nie ucierpiał.

 

Źródło: TVP INFO / PCh24.pl / rmf24.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie