13 marca 2020

Archidiecezja Madrytu wprowadza dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej

(Katedra w Madrycie, fot. pixabay.com)

W związku z zagrożeniem wywołanym rozprzestrzenianiem się koronawirusa, wierni Archidiecezji Madrytu zostali zwolnieni z obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej. Kard. Carlos Osoro Sierra zachęca do duchowego przeżywania Eucharystii poprzez wysłuchanie jej na antenie radiowej lub telewizyjnej.

 

„Prewencja przed zakażeniem jest w obecnej chwili odpowiedzialnością obywatelską i chrześcijańską najwyższej wagi (…). Mamy obowiązek, aby ograniczyć do maksimum działalność grupową we wszystkich środowiskach Kościoła diecezjalnego” – czytamy w komunikacie wydanym przez Archidiecezję Madrytu. Jak wynika z oficjalnych informacji, w samej stolicy Hiszpanii liczba zakażeń koronowirusem sięgnęła 2 tys. osób.

 

W związku z powyższym, kard. Carlos Osoro Sierra udzielił dyspensy wszystkim wiernym od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy świętej szczególnie osobom w podeszłym wieku oraz dzieciom i młodzieży. W oczekiwaniu na nowe rozporządzenia władz sanitarnych „nasze świątynie pozostaną otwarte, abyśmy mogli wejść i modlić się w milczeniu”. Hierarcha zachęca również wiernych do komunii duchowej. „Jest to tradycyjna praktyka Kościoła, którą powinniśmy odzyskać w tych bolesnych okolicznościach” – podkreślił.

 

Kapłani mają zatroszczyć się także o chorych, samotnych i osoby starsze. W chwili obecnej w Madrycie jest ok. 2 tys. osób zakażonych koronawirusem. Władze spodziewają się, że sytuacja może się jeszcze pogorszyć w ciągu najbliższych dni.

 

Także inne hiszpańskie diecezje przygotowują się do epidemii. Baskijska diecezja Vitoria, w której liczba osób zakażonych jest bardzo wysoka, we czwartek zamknęła na dwa tygodnie wszystkie kościoły i kaplice.

 

Pierwsze arcybractwa pokutne już odwołały tradycyjne procesje podczas Wielkiego Tygodnia. Przewodniczący episkopatu Hiszpanii kard. Juan José Omella zapewnia, że ostateczna decyzja o ogólnokrajowym odwołaniu procesji zostanie podjęta w ścisłej współpracy z władzami i w zależności od regionu kraju.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie