2 lipca 2017

Armia dozbrojona! Zaprezentowano najnowocześniejsze polskie moździerze

(fot. wikimedia.commons)

Wystrzelenie 6-8 pocisków na minutę na odległość nawet 15 kilometrów – oto możliwości nowego moździerza RAK, który jest już na wyposażeniu polskiej armii.

 

Moździerz samobieżny RAK jest montowany na podwoziu Rosomaka. Od początku do końca jest to produkt polski. Zaprezentowano go w piątek, gdy w 17. Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu odbyło się Święto Cyfrowej Brygady. Wówczas przyjęto też nowy sprzęt.

 

Umowa na RAK-i została zawarta w ubiegłym roku. Zgodnie z jej zapisami do polskie armii trafią 64 moździerze i 32 wozy artyleryjskie. Wojsku zostanie zapewniony także specjalny pakiet szkoleniowy.

 

Umowa na nowoczesne moździerze opiewa na blisko miliard złotych. Ostatnie RAK–i mają trafić do wojska nie później niż w 2019 roku.

 

Moździerze zostały zaprojektowane w Centrum Produkcji Wojskowej HSW. Ich produkcja seryjne rozpoczęła się w 2016 roku. Producentem jest Huta Stalowa Wola.

 

 

Źródło: dziennik.pl

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie