17 sierpnia 2012

Australia: byli pastorzy przyjmą święcenia kapłańskie

(Fot. Lukasz Zarzycki/Echo Dnia/Forum )

W święto narodzenia Najświętszej Maryi Panny 8 września w katedrze św. Patryka w Melbourne czterej byli pastorzy anglikańscy przyjmą święcenia kapłańskie. Należą oni do utworzonego 15 czerwca 2012 r. ordynariatu personalnego pw. Matki Bożej Krzyża Południa na terenie Australii dla tych anglikanów, którzy postanowili przejść do Kościoła katolickiego. Wraz z nimi zostaną wyświęceni także czterej miejscowi diakoni katoliccy.


Australia jest trzecim krajem, w którym powstał tego rodzaju ordynariat personalny. Ich tworzenie umożliwiło wydanie konstytucji apostolskiej „Anglicanorum coetibus” przez Benedykta XVI. Pierwszym przełożonym nowej struktury został z nominacji papieskiej były biskup anglikański, 72-letni Harry Entwistle, który w dniu utworzenia ordynariatu przyjął w mieście Perth święcenia kapłańskie.

Pierwszy ordynariat dla nowo przyjętych do Kościoła katolików – pw. Matki Bożej z Walsingham – Stolica Apostolska powołała do życia 15 stycznia 2011 na obszarze Anglii, Walii i Szkocji, drugi zaś 1 stycznia 2012 dla Stanów Zjednoczonych i Kanady, pw. Katedry św. Patryka.

Powołanie ordynariatów personalnych dla byłych anglikanów ma na celu nie tylko umożliwienie im pełnej przynależności do Kościoła katolickiego, ale także zachowanie przez nich dotychczasowej tradycji i zwyczajów anglikańskich. Duchowni przechodzący na katolicyzm, łącznie z dotychczasowymi biskupami, muszą być w takim wypadku święceni na nowo, gdyż Kościół katolicki nie uznaje ważności święceń anglikańskich.

 

 

Źródło: KAI.

tom

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie