6 maja 2021

Będzie program „Szczepienie plus”. Serbia wprowadzi finansowe bonusy dla zaszczepionych

(pixabay.com)

Rząd Serbii ma pomysł na to jak zachęcić obywateli do szczepień przeciwko Covid-19. Chce zapłacić równowartość 25 euro każdemu, kto zdecyduje się przyjąć preparat. O planach poinformował prezydent Aleksandar Vuczić.

Aktualnie Serbia ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników poziomu zaszczepień. W kraju o populacji ok 7 mln osób, dwie dawki szczepionki przyjęło 1,3 mln osób. W ostatnim czasie jednak zainteresowanie programem szczepień wyraźnie spadło. Stąd pomysł na program zachęt.

Wszyscy, którzy otrzymali już jedną lub dwie dawki, i wszyscy, którzy zostaną zaszczepieni co najmniej jedną dawką do 31 maja, otrzymają 3000 dinarów – zapowiedział prezydent Vuczić. Ma to być nagroda za „wykazanie się odpowiedzialnością”.

Prezydent ma nadzieję, że do końca maja przynajmniej jedną dawką zaszczepi się 3 miliony Serbów.

W Serbii nie brakuje krytyków takiego pomysłu. Z jednej strony bowiem osoby biedne będą skłonne do szczepień, ale praktyka nagradzania przez państwo może u wielu wzbudzić wątpliwości – bo „jeśli państwo płaci mi za zrobienie czegoś i mówi mi, że to dla mojego dobra, to może to być coś podejrzanego”.

Źródło: wpolityce.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie