16 kwietnia 2021

Benedykt XVI kończy dziś 94 lata. Plurimos Annos!

(fot. Forum)

Benedykt XVI kończy dziś 94 lata. Jako następca papieża św. Jana Pawła II kierował Kościołem katolickim od 19 kwietnia 2005 r. do lutego 2013 roku. Był 265. papieżem.

Przybrał imię Benedykta nawiązując do „papieża pokoju” Benedykta XV oraz patrona Europy i założyciela zakonu benedyktynów, św. Benedykta z Nursji. Był też pierwszym Niemcem na tym urzędzie od czasów Wiktora II (1055-57). Przed wyborem na następcę św. Piotra w latach 1983-2005 pełniąc jeden z najwyższych urzędów watykańskich prefekta Kongregacji Nauki Wiary był najbliższym współpracownikiem papieża Polaka.

O życiu Benedykta XVI można napisać bardzo wiele; znamy je coraz lepiej także dzięki najnowszej biografii pióra Petera Seewalda, która ukazuje się właśnie w Polsce. Przed objęciem tronu św. Piotra Józef Ratzinger zasłynął przede wszystkim jako teolog. Jako profesor pracował na niemieckich uniwersytetach jeszcze przed II Soborem Watykańskim, prezentując wówczas w niektórych aspektach dość liberalne stanowisko. Swoistą przemianę przeszedł około roku 1968, pod wrażeniem marksistowskiej rewolty studenckiej. Profesor Ratzinger przeszedł wówczas na bardziej umiarkowane pozycje, by wkrótce stać się jedną z teologicznych ikon katolicyzmu krytycznego wobec wielu błędów liberalizmu. Od pracy naukowej oderwany został w 1977 roku przez św. Pawła VI, który uczynił go arcybiskupem Monachium i Fryzyngi. W tym samym roku, oprócz sakry biskupiej, ks. Ratzinger otrzymał też biret kardynalski. Po czterech latach niemiecki purpurat trafił do Rzymu. Z woli św. Jana Pawła II został prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Jako najważniejszy strażnik katolickiej doktryny zyskał sobie dużą sławę, ostro krytykowany przez środowiska liberalno-lewicowe, zwłaszcza w samych Niemczech oraz w Ameryce Łacińskiej, gdzie piętnował manowce teologii wyzwolenia. Pod jego kierunkiem opracowano nowy Katechizm Kościoła Katolickiego, wydany w 1992 roku.

Wesprzyj nas już teraz!

Po śmierci św. Jana Pawła II kard. Ratzinger był oczywistym kandydatem na jego następcę; na konklawe 2005 roku konkurował wszelako między innymi z argentyńskim kardynałem Jorge Mario Bergoglio. Pontyfikat Benedykta XVI cechował się licznymi napięciami wywoływanymi przez wrogie Kościołowi katolickiemu środowiska i media. Jedną z najważniejszych decyzji Benedykta XVI była publikacja motu proprio „Summorum pontificum” w 2008 roku, które dało Kościołowi większą swobodę celebrowania liturgii świętej według mszału z 1962 roku. Jako papież jest autorem szeregu ważnych dokumentów, m.in. encyklik: „Deus caritas est” (o miłości chrześcijańskiej – 2005), „Spe salvi” (o nadziei chrześcijańskiej – 2007) i „Caritas in veritate” (o miłości w prawdzie – 2009). Posługując jako Wikariusz Chrystusa Benedykt XVI nie zaprzestał działalności prywatnej, publikując między innymi trzy książki poświęcone życiu i nauczaniu Jezusa Chrystusa.

Kościół Benedykt XVI wprawił w osłupienie swoją decyzją o abdykacji z urzędu św. Piotra. 11 lutego 2013 roku wygłosił oświadczenie, w którym zadeklarował, że w dniu 28 lutego 2013 roku przestanie być następcą św. Piotra i Stolica Święta będzie wolna. Powołał się przy tym na brak sił potrzebnych do dalszego wypełniania posługi. Wywołał tą decyzją duże kontrowersje, prowokując także debatę o istocie i naturze posługi papieskiej.

Jako emerytowany biskup Rzymu Benedykt XVI jednak nie zamilkł; przez długi czas często zabierał głos w najważniejszych debatach toczących się w Kościele. W 2020 roku wraz z kard. Robertem Sarah opublikował niezwykle istotną książkę „Z głębi naszych serc”, która poświęcona jest właściwemu rozumieniu kapłaństwa, w tym obronie celibatu. Z kolei w kwietniu 2019 roku na łamach bawarskiego czasopisma „Klerusblatt” Benedykt XVI opublikował obszerny artykuł poświęcony korzeniom współczesnego kryzysu Kościoła katolickiego. Tekst został przetłumaczony na język polski między innymi przez portal PCh24.pl i jest dostępny tutaj: Benedykt XVI o przyczynach kryzysu Kościoła [PEŁNY TEKST PO POLSKU].

Według informacji przekazywanych przez jego prywatnego sekretarza, abp. Georga Gänsweina, Benedykt XVI cieszy się wciąż dobrym zdrowiem, jakkolwiek jego siły fizyczne wyraźnie słabną.

Źródła: KAI, PCh24.pl

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(6)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram