3 listopada 2021

„Bez krwi na pewno się tego przejść nie da”. Minister rolnictwa o transformacji energetycznej Polski

(Fotograf: Adam ChelstowskiArchiwu/Forum)

 – Tu będzie krew i pot – powiedział minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapytany o transformację energetyczną Polski. Podkreślił, że „energetyka jądrowa jest nieunikniona”, ponieważ odnawialne źródła energii w postaci wiatraków czy fotowoltaiki w żaden sposób nam nie wystarczą.

  – Tego czasu, kiedy będziemy bez energetyki jądrowej, nie będziemy w stanie wypełnić (celów – red.) redukcji. Energetyka odnawialna obecna: słoneczna, wiatrowa, tego nam nie da. Nasze zobowiązania są bardzo ambitne, ale musimy się z nimi mierzyć – ocenił Kowalczyk na antenie Polsat News.

Minister rolnictwa podkreślił, że „Fit for 55 to bardzo trudne wyzwanie dla Europy”, natomiast jego zdaniem pocieszające jest to, że „dla innych jest to gorsze niż dla nas”. Kowalczyk wskazuje jednak, że przyjęcie zbyt ambitnych celów spowoduje eksport emisji CO2 poza granice Unii, gdzie takie limity nie obowiązują.

Wesprzyj nas już teraz!

W tym kontekście wymienił Brazylię, która „nie robi sobie nic z ochrony klimatu, wypala puszczę amazońską i robi kolejne pastwiska”. – Dlatego powinniśmy nakładać większy nacisk na inne kraje, niż sami zakładać sobie kaganiec – ocenił. Przypomniał, że UE emituje jedynie 7 proc. dwutlenku węgla, a zmniejszenie tej liczby nawet o połowę to tylko 3,5 proc. w skali świata.

Zapytany o Zielony Ład w kontekście rolnictwa, minister podkreślił, że spełnienie założeń „będzie trudne, ale będzie znacznie trudniejsze dla rolników niemieckich, francuskich czy holenderskich, niż Polskich”. Wpływ na to ma mieć m.in. mniejsze zużycie nawozów, wyłączenie obszarów z produkcji rolnej czy zmniejszenie skali stosowania środków ochrony roślin. Jego zdaniem to „może być dla naszych rolników strefa konkurencyjna, chociaż nie bez wysiłku”.

Kowalczyk przewiduje, że ceny żywności będą rosły po świętach ze względu na wzrost kosztów środków produkcji rolnej. A te powiązane są bezpośrednio z ceną gazu, który odpowiada za 70 proc. ceny nawozów. Sytuacji nie poprawia fakt, iż wiele zakładów w Europie zaprzestało ich produkcji.

 – W momencie, kiedy wzrost energii będzie się utrzymywał, osłona dla najuboższych powinna być wprowadzona – powiedział Kowalczyk, zaznaczając, że Minister Aktywów Państwowych pracuje nad tym, „by taki mechanizm wdrożyć”.

Źródło: polsatnews.com

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(20)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 675 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram