19 kwietnia 2021

Białoruski sąd wydał wyrok na polską szkołę w Brześciu. To zemsta za pamięć o wyklętych?

(fot. Twitter / Kresy24.pl)

„Sąd gospodarczy obwodu brzeskiego podjął dziś decyzję o likwidacji Szkoły Polskiej w Brześciu – poinformowały białoruskie media. Wniosek w tej sprawie złożyła prokuratora Brześcia w związku z – jak stwierdzono – „poważnym naruszeniem ustawodawstwa, które spowodowało uszczerbek państwowym i społecznym interesom”.

10 marca prokuratura w Brześciu zatrzymała pod zarzutami „rehabilitacji nazizmu” oraz „wzniecania waśni narodowej i religijnej” dyrektor szkoły Annę Paniszewę. Następnie wszczęto postępowanie w związku z – jak podano – wydarzeniem, zorganizowanym w pomieszczeniu wynajętym przez Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych i Szkołę Polską.

Według prokuratury 28 lutego zorganizowano tam „nielegalną imprezę masową” z udziałem osób niepełnoletnich i młodzieży. Mińsk twierdzi, że doszło tam do wychwalania Romualda Rajsa „Burego”, odpowiedzialnego za rajdy na białoruskie wioski na Podlasiu w 1946 r. i śmierć cywili, w tym kobiet i dzieci.

Organizatorzy i polska strona kategorycznie zaprzeczają. Tego dnia zorganizowano uroczystości z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych.

 

Źródło: RadioMaryja.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(11)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy