23 listopada 2021

Bill Gates i Warren Buffet biorą się za budowę elektrowni atomowej. Zastąpi wydajniejszą węglową

(Warren Buffet i Bill Gates / Źródło: Flickr)

Dominacja technologiczno-informacyjna i działalność „społeczna” to za mało dla dwóch czołowych potentatów branży Big Tech. Bill Gates i Warren Buffet połączyli siły, aby zaoferować światu pionierskie rozwiązanie energetyczne. Sieć nowych elektrowni ma powstać przy znaczącej redukcji kosztów budowy. Ale nie od razu – najpierw rząd Joe Bidena dołoży 2 miliardy dolarów do nowego projektu.

Na lokalizację nowej inwestycji miliarderzy wybrali górniczą miejscowość Kemmerer w stanie Wyoming, która do niedawna stanowiła centrum energii węglowej w tym rejonie USA. Za projekt odpowiada należąca do Billa Gates firma TerraPower, której celem jest rozwijanie „wolnych od węgla” źródeł energii. Nad projektem reaktora o nazwie Natrium Gates pracuje wspólnie z firmą innego oligarchy Warrena Buffeta – PacifiCorp.

„Ważną rzeczą, którą należy sobie uświadomić, jest to, że pierwsza elektrownia zawsze kosztuje więcej” – mówi prezes TerraPower, informując, że połowę kosztów 4-miliardowej inwestycji pokryje amerykański podatnik. W następnym etapie koszty budowy mają być zredukowane do 1 miliarda.

Wesprzyj nas już teraz!

Reaktor w Kemmerer ma być „projektem demonstracyjnym” opartym o innowacyjną technologię chłodzenia ciekłym sodem, a nie wodą, co ma zwiększyć bezpieczeństwo i zoptymalizować koszty produkcji energii elektrycznej. Budowa ma zakończyć się w roku 2028.

Nowa elektrownia jądrowa będzie wytwarzać prąd o mocy podstawowej 345 megawatów, maksymalnie zaś 500 megawatów. Producent donosi, iż będzie to dość energii, aby zasilić blisko 400 tys. gospodarstw domowych. Rozwiązanie atomowe zastąpi w Kemmerer zamkniętą dwa lata temu elektrownię węglową, która produkowała 700 megawatów energii.

Źródło: businessinsider.com.pl

FO

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(14)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy

Udostępnij przez