2 kwietnia 2012

Birma: opozycja wygrała wybory?

(fot.Htoo Tay Zar/wikimedia.commons)

Opozycja wobec reżimu wojskowego partia noblistki Aung San Suu Kyi już ogłosiła „zwycięstwo narodu”. Według jej własnych danych opozycja zdobyła 43 na 45 mandatów, których dotyczyły wybory uzupełniające w Birmie.


Opozycjonistka Suu Kyi, która zdobyła jedno z miejsc w parlamencie, zwycięstwo Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD) nazwała „zwycięstwem narodu”.

 

Jeśli nawet dane NLD potwierdzą się, to wpływ opozycji na bieg spraw w Birmie nie zmienia się. Jedną czwartą miejsc w parlamencie mają bowiem zagwarantowana wojskowi, a 80 proc. ma pozostałych mandatów przypada zbliżonej do armii Partii Związku Solidarności i Rozwoju (USDP).

 

W niedzielnych wyborach rywalizacja toczyła się o 45 mandatów – 37 w izbie niższej, 6 w izbie wyższej oraz o 2 w zgromadzeniach regionalnych.

 

Przez ostatni rok w Birmie trwa „odwilż”. Wprowadzane są liczne reformy. W marcu ubiegłego roku junta wojskowa przekazała władzę popieranej przez nią administracji cywilnej. Natomiast prezydent Thein Sein rozpoczął dialog z opozycją. Na wolność wyszło setki więźniów politycznych.

 

Źródło: rp.pl

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie