23 kwietnia 2020

Biskupi Argentyny apelują o przywrócenie celebracji Mszy świętej z udziałem wiernych

(Andreas F. Borchert [CC-BY-SA-3.0-de (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en), CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons)

Ograniczenia wynikające z pandemii koronawirusa dotknęły Kościół i wiernych na całym świecie. Biskupi z Argentyny skierowali do władz oficjalny apel w sprawie przywrócenia celebracji Mszy świętych dla wiernych. Biskupi podkreślają, że przy zachowaniu odpowiednich środków, uczestnictwo w celebracjach nie będzie zagrażało zdrowiu i życiu zgromadzonych na modlitwie.

 

Argentyńscy biskupi przygotowali trzynaście zasad, których respektowanie pozwalałoby na bezpieczne sprawowanie Mszy z udziałem wiernych. Podkreślają, że „liturgia, która minimalizuje zagrożenia jest mniej niebezpieczna niż kolejki w bankach oraz sklepach, na które pozwalają obecne normy”. W specjalnym liście do władz przypominają, że trzeba myśleć nie tylko o ekonomicznych skutkach pandemii, ale i tych duchowych, wywołanych przedłużającym się brakiem możliwości uczestnictwa w Eucharystii.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Przedstawiliśmy władzom plan, który sprawi, że udział w Mszach nie będzie bardziej ryzykowny niż inne aktywności zaaprobowane przez obecne normy sanitarne” – piszą biskupi w liście do władz Argentyny, apelując o przywrócenie udziału wiernych w liturgiach. Podkreślają, że jeśli powinno się oceniać wpływ epidemii na gospodarkę, trzeba też ocenić te rzeczy, które mogą przynieść pocieszenie i umocnienie ludziom w tym trudnym czasie.

 

Zasady zostały opracowane przez komisję argentyńskiego episkopatu ds. wiary i kultury po konsultacjach z wszystkimi biskupami. Przypomniano w nich, że na czas kryzysu liturgie online i komunia duchowa są bardzo ważnym umocnieniem, jednak wierzących nie można zupełnie pozbawiać wsparcia płynącego z przyjmowania Komunii św. Przypomniano nauczanie św. Jana Pawła II o znaczeniu Eucharystii w życiu każdego chrześcijanina.

 

Biskupi wskazują, że jak najszybciej trzeba znaleźć bezpieczne wyjście z tej sytuacji. W tym celu proponują obowiązkowe zasady ograniczające możliwość zakażenia. Są to m.in. ustalenie ograniczonej liczby wiernych mogących uczestniczyć w liturgiach, zachowanie dystansu 16 metrów kwadratowych na osobę, dezynfekcja rąk przez kapłana przed udzieleniem Komunii świętej, unikanie kolejki do Komunii (to kapłan ma podchodzić do wiernych siedzących na krańcach ławek), skrócenie czasu Mszy do maksymalnie 40 minut i zwiększenie ilości odprawianych liturgii.

 

Biskupi przypominają też o trudnej sytuacji ludzi starszych czy chorych, którzy powinni mieć możliwość przyjęcia Komunii świętej w swych domach.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram