18 kwietnia 2020

„Bloomberg”: USA przygotowują się do wojny w kosmosie

(fot. pxhere.com)

Amerykanie szykują się do wojny w kosmosie – przekonuje nowojorski Bloomberg. Jak pisze na jego łamach Tony Capaccio, Stany Zjednoczone chcą zbudować 48 specjalnych naziemnych urządzeń, które będą zagłuszać sygnały satelitów Rosji lub Chin w razie konfliktu z tymi państwami.

 

W marcu Amerykanie podali, że pierwszy taki system, stworzony przez firmę L3Harris Technologies, osiągnął zdolność operacyjną. Równolegle rozwijany jest też system Meadowland, który ma posiadać zdolność dodawania zaktualizowanego oprogramowania oraz blokowania i zagłuszenia większego spektrum frekwencji.

 

Według „Bloomberga” Amerykanie skupiali się dotąd na funkcjach defensywnych gdy idzie o ochronę satelitów, a także na funkcjach organizacyjnych. Niewiele mówiło się o ofensywie. Zmienia to system Meadowland, bo jego charakter jest właśnie ofensywny.

 

Cytowany przez Capaccio podpułkownik Stephen Brogan z Centrum Sił Kosmicznych i Systemów Rakietowych zapewnia, że USA nie robią nic „ofensywnego z natury” i jedynie „podążąją za konkurentami”.

 

A jednak firma L3Harris Technologies rozwija aż cztery systemy Meadowland. Zamierza dostarczyć je siłom kosmicznym w okolicach października 2022 roku. Co więcej Amerykanie zamierzają ogłosić przetarg na kolejnych 28 systemów dostarczanych w latach 2023-2027.

 

„Bloomberg” cytuje też oświadczenie sił kosmicznych USA, w którym te ubolewają, że Chiny i Rosja „uzbrajają przestrzeń kosmiczną, chcąc zakwestionować amerykańskie zdolności w tym obszarze”. Jak tłumaczy się w oświadczeniu, Ameryka ma prawo do samoobrony.

 

W innym oświadczeniu tychże sił skrytykowano Rosję za „chęć ograniczenia zdolności USA i braku zamiaru wstrzymania swoich programów” w zakresie zwalczania wrogich satelit.

 

Brogan zapewnia, że nowy amerykański system będzie mógł być użyty we wczesnej fazie konfliktu. Ma nie prowadzić do powstania „kosmicznych śmierci”, bo emituje energię nakierowaną na czasowe i odwracalne zakłócanie sygnału.

 

Według sił kosmicznych USA zagłuszanie wrogich satelit sprawi, że przeciwnicy Ameryki będą mieć utrudnione dowodzenie, wczesne ostrzeganie oraz propagandę.

 

„Bloomberg” przypomina, że zarówno Rosja jak i Chiny intensywnie rozwijają swoje programy satelitów wojskowych i komunikacyjnych.

 

Źródło: Forsal.pl

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie