30 marca 2021

Bogdan Dobosz: Jak francuscy laikardzi przegrali ze św. Genowefą

(fot. Wikipedia/figura św. Genowefy w Notre-Dame)

Francuscy laikardzi chcieli uderzyć w kult św. Genowefy. Zamierzali zakazać żandarmom uczestnictwa we Mszy świętej i tradycyjnym spotkaniu; zakonnica z V wieku jest bowiem patronką tych funkcjonariuszy. Laikardzi byli bliscy sukcesu, ale ostatecznie sąd odrzucił ich skargi. 

 

Święta Genowefa to jedna z głównych patronek francuskiej stolicy i patronka Francji. Zakonnica z V wieku miała swoimi modlitwami ocalić Paryż przed najazdem Hunów w 451 roku. Sainte-Geneviève była też inicjatorką budowy bazyliki Saint-Denis w miejscu spoczynku pierwszego biskupa Lutecji. Wspomnienie liturgiczne świętej jest obchodzone  w Kościele katolickim 3 stycznia. Jest m.in. patronką jednej z polskich parafii w stolicy Francji (XVI dzielnica Paryża).

Wesprzyj nas już teraz!

 

Genowefa została pochowana na podmiejskim cmentarzu Lucotius. Nad jej grobem Chlodwig I wzniósł kościół pod jej wezwaniem. Podczas rewolucji francuskiej zwanej „wielką” zamieniono go na dzisiejszy… Panteon. Relikwiarz św. Genowefy w 1793 roku spalono.  Miejscem jej kultu jest obecnie kościół St-Etienne-du-Mont, gdzie przechowywane są resztki jej sarkofagu. W 1997 r. kościół odwiedził św. Jan Paweł II.

 

Kult św. Genowefy nie ogranicza się tylko do Paryża. Jest ona patronką pobliskiej diecezji Nanterre, gdzie się urodziła, a także krajowej francuskiej Żandarmerii. Uznał to oficjalnym dekretem z 18 maja 1962 roku papież Jana XXIII. Żandarmeria obchodzi ten dzień patronalny 26 listopada. Towarzyszy temu Msza św. i „aperitif”, na który od lat zapraszani są prefekci, deputowani, urzędnicy.

 

W 2016 roku dyrektor generalny Żandarmerii Narodowej Richard Lizurey przyznał nawet żandarmom 26 listopada dzień wolny z okazji uroczystości Sainte-Geneviève. Decyzja ta nie spodobała się „obrońcom świeckości”, ale też np. związkowcom z policji, którzy chcieli też dodatkowego dnia wolnego dla siebie i dodawali, że powinien on być „świętem republikańskim”.

 

Przywiązanie żandarmów do św. Genowefy i związki tej formacji z chrześcijańską tradycją Francji są też solą w oku miejscowych „laikardów”, czyli różnego typu antyklerykalnych „wolnomyślicieli”. I tak laickie stowarzyszenia „La Libre Pensée du Gard” (Wolnomyśliciele departamentu Gard) postanowiło prawnie zabronić żandarmom udziału w ceremonii związanej ze św. Genowefą, a zwłaszcza udziału w Mszy św. W ramach kolejnego ataku na jakąkolwiek obecność katolików w przestrzeni publicznej, złożyli pozew do sądu administracyjnego w Nîmes o łamanie zasad rozdziału religii od państwa.

 

Wszystko zaczęło się w listopadzie 2018 roku. Zgodnie z tradycją, szef zgrupowania żandarmerii departamentu Gard przypomniał swoim żołnierzom w notatce, że ceremonia św. Genowefy odbędzie się w piątek 30 listopada. Zwyczajowo jest to przemówienie prefekta, spotkanie w galowych mundurach i poczęstunek. Następnie w kościele w Nîmes odbywa się Msza św; celebrowana przez kapelana Żandarmerii. W notatce szefa tej służby napisano, że „wszyscy są mile widziani”, o ile nie koliduje to z obowiązkiem „zapewnienia ciągłości służby publicznej”.

Laikardzi odezwali się 14 listopada i w liście do dowództwa zażądali, by przypomniano wszystkim żołnierzom żandarmerii, że ich „obowiązkiem jest zachowanie neutralności, zwłaszcza wobec religii”. Wolnomyśliciele złożyli także wniosek o wycofanie zaproszenia z notatki dowódcy, które pozwala żandarmom pójść do kościoła w godzinach pracy, w dodatku w republikańskim mundurze. Powołali się na kodeks służby, który mówi, że funkcjonariusze mają prawo wyrażać swoje opinie lub przekonania „tylko poza służbą”. Ich zdaniem „organizacja uroczystości Sainte-Geneviève ma charakter zbiorowy” i ów kodeks narusza.

 

I tu niespodzianka. W wyroku z 19 lutego 2021 r. sędziowie uznali, że „zasady laickości nie są przeszkodą, aby funkcjonariusze żandarmerii byli zapraszani i brali udział w nabożeństwach w kościele”. Sąd administracyjny wskazał, że zaproszenie do udziału w nabożeństwie w kościele „jest opcjonalne i jest częścią corocznego, tradycyjnego i świątecznego wydarzenia przyczyniającego się do spójności i wizerunku tej instytucji.” Tym razem „laikardom” się nie udało…

 

 

Bogdan Dobosz

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram