30 marca 2021

Ból i wzburzenie. Kardynał Zen o ograniczeniu liturgii w Bazylice św. Piotra

(Fot. REUTERS/Aaron Tam/FORUM)

„Serce wypełnia ból i wzburzenie w związku z niesłychaną wieścią: w Bazylice św. Piotra zabroniono prywatnych Mszy?! Gdyby nie ograniczenia związane z koronawirusem, poleciałbym do Rzymu pierwszym samolotem i klęczał przed drzwiami Domu św. Marty (obecnej papieskiej rezydencji) aż do chwili, w której Ojciec Święty zarządziłby wycofanie tego zarządzenia” – pisze kard. Josehp Zen Ze-kiun w liście do kard. Roberta Saraha, byłego prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego.

 

Emerytowany biskup Hongkongu podkreślił, że za każdym razem, kiedy był w Rzymie, możliwość osobistego sprawowania Najświętszej Ofiary w Bazylice stanowiła dla niego wielkie umocnienie wiary. „Dokładnie o siódmej rano wchodziłem do zakrystii (gdzie prawie zawsze spotykałem pewnego świętego człowieka, arcybiskupa a później kardynała Paolo Sardiego); podchodził młody ksiądz i pomagał mi nałożyć szaty liturgiczne, a następnie prowadzono mnie do ołtarza (w Bazylice bądź w grotach, to nie było dla mnie ważne, byliśmy przecież w Bazylice św. Piotra! Myślę, że to były w moim życiu Msze, które odprawiałem z większą gorliwością i wzruszeniem, czasem z łzami w oczach modląc się za męczenników w Chinach (teraz opuszczonych, wepchniętych na łono schizmatyckiego kościoła przez „Stolicę Apostolską” – jako że dokument z roku 2020 przedstawiony został bez podpisów i poprawek Kongregacji Doktryny Wiary)” – czytamy w liście, opublikowanym na blogu kardynała Zena.

 

„Czas już ograniczyć nadmierną władzę Sekretariatu Stanu. Precz świętokradczym dłoniom od wspólnego domu wszystkich wiernych całego świata! Niech bawią się swą światową dyplomacją wraz z ojcem kłamstwa. Niech czynią z Sekretariatu Stanu »jaskinię zbójców«, ale niech pozostawią gorliwy lud wierny Bogu w spokoju! »A była noc« (J 13, 30). Twój brat, Joseph Zen SDB” – czytamy w liście.

 

Publicznie głos w sprawie ograniczeń liturgii w bazylice zabrał do tej pory m.in. kard. Raymond L. Burke, kard. Gerhard L. Müller oraz kard. Walter Brandmüller. Apel zaprezentował także kard. Robert Sarah. „Pokornie błagam Ojca Świętego – pisał były prefekt Kongregacji Kultu Bożego – by nakazał wycofanie ostatnich norm wydanych przez Sekretariat Stanu; norm, którym brakuje tak sprawiedliwości, jak i miłości, które nie korespondują z prawdą ani z prawem, nie wspierają godnej celebracji, pobożnego uczestnictwa we Mszy i wolności dzieci Bożych, lecz raczej stanowią dla nich zagrożenie”.

 

Źródło: oldyosef.hkdavc.com

mat

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(6)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie