31 marca 2021

Brazylia: wielki tydzień służb sanitarnych. Ceremonie katolickie ograniczone do minimum

(Rio de Janeiro, kwiecień 2020 r. Fot. EFE/Forum)

W większości stanów Brazylii uroczystości Wielkiego Tygodnia zostały ograniczone do minimum, pod hasłem epidemii covid-19. Służby medyczne powołując się na oficjalnie ogłoszone w drugiej połowie marca rekordowe statystyki zgonów przypisywanych koronawirusowi, wezwały obywateli do pozostania w domach w okresie świątecznym. Podobne apele wystosowali również biskupi.

 

 

„Zakaz” w ramach reżimu sanitarnego objął organizowanie wieczornych i nocnych uroczystości religijnych z udziałem wiernych, powszechnych w czasie świąt wielkanocnych. W wielu diecezjach także biskupi wezwali proboszczów do organizowania transmisji online dla wiernych w celu ograniczenia tłumów na uroczystościach Triduum Paschalnego i Wielkanocy.

W wytycznych na okres wielkanocny hierarchowie wezwali duchownych do zaniechania organizacji procesji, obrzędu obmywania nóg, a także udostępniania wiernym wody święconej.

 

W większości brazylijskich stanów regionalne władze medyczne „nakazały” pomiędzy 1 a 25 kwietnia ograniczenie liczby miejsc w świątyniach do jednej trzeciej. W wielu częściach kraju maksymalny limit osób, które w tym samym czasie mogą przebywać w kościele określono na 100. Te same limity wprowadzono w związku z powszechnymi w tym okresie uroczystościami ślubów i chrztów.

 

 

Źródło: KAI

RoM

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(2)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie