8 października 2019

Brazylijski biskup: Indianie potrzebują Ewangelii. Żadna kultura nie stoi ponad Chrystusem

(fot. Lunae Parracho / Reuters)

Misją Kościoła jest nieść Ewangelię wszędzie, również do rdzennych plemion, które muszą ją poznać. Żadna kultura nie stoi ponad Chrystusem, żadna koncepcja filozoficzna nie zastąpi tajemnicy Odkupienia – przekonywał biskup Adair Guimarães z Brazylii, w kontekście pomysłów inkulturacji i połączenia wierzeń indiańskich z wiarą katolicką, podnoszonych podczas trwającego synodu amazońskiego.

 

Biskup diecezji Formosa zaznaczył potrzebę posłania na tereny Amazonii księży oraz rozpalonych miłością Chrystusa świeckich. – Misją Kościoła jest nieść Ewangelię wszędzie, również do rdzennych plemion, które muszą ją poznać. Żadna kultura nie stoi ponad Chrystusem, żadna koncepcja filozoficzna nie zastąpi tajemnicy Odkupienia; nikt nie ma prawa uznać jakichkolwiek niechrześcijańskich rytuałów jako będących ponad Chrystusem – mówił bp Guimarães.

 

Brazylijski hierarcha przypomniał o trwającym już niemal od 50 lat kryzysie w Kościele.  – Wielu podnosiło głos, by wprowadzać zamieszanie, lecz Kościół prowadzi Duch Święty, a nie teologia wyzwolenia – podkreślił. Jego zdaniem, „Kościół już wkrótce pogrzebie głoszących herezje”, którzy popadną w ostracyzm i zostaną zepchnięci na margines. Bp Guimarães uważa, że często są to osoby pozbawione wiary, a w swojej działalności nie kierują się Bożą miłością.

 

My już od dawna wiemy, co trzeba zrobić, by naprawić Kościół; nie ma potrzeby słuchać opcji A czy opcji B lub głosów dochodzących do nas z Niemiec, od ludzi, którzy już dawno utracili swoją wiarę – przekonuje. Hierarcha nie chce też słuchać propozycji rozwiązań dotyczących ewangelizacji płynących z Europy; jego zdaniem sytuacja Kościoła na Starym Kontynencie wyraźnie wskazuje, że tamtejsi hierarchowie nie posiadają odpowiednich odpowiedzi na dzisiejszy kryzys wiary.

 

W opinii biskupa ludzie potrzebuję jedynie Kościoła głoszącego prawdę Chrystusową, a nie ludzkie „prawdy” lub teologiczne opinie. – W tych trudnych dla Kościoła czasach musimy się modlić (…) dla wszystkich zaniepokojonych sytuacją, pragnę powiedzieć, że Duch Święty przyświeca i wspomaga Ojca Świętego, a papież Franciszek doskonale potrafi oddzielić ziarno od plew – uważa hierarcha.

 

Jego zdaniem propozycje „urągające tradycji Kościoła” nie zostaną przez papieża zaakceptowane.

 

Źródło: panamazonsynodwatch.info

PR  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie