30 czerwca 2015

Bruksela zaniepokojona zbyt wysokim odsetkiem brytyjskich mam pozostających w domu

(fot. Marcin Piasecki/FORUM)

Bruksela skarciła Londyn za to, że zbyt dużo matek w Wielkiej Brytanii pozostaje w domu, by opiekować się potomstwem. Na wniosek Rady Europejskiej złożonej z szefów rządów państw członkowskich, Komisja Europejska przygotowała zalecenia: rząd brytyjski ma obniżyć  dwukrotnie wyższy niż w całej UE odsetek kobiet nieaktywnych zawodowo lub pracujących w niepełnym wymiarze godzin.  


Wg Brukseli 12,5 proc. brytyjskich mam nie jest wystarczająco aktywnych zawodowo. Średnia w UE kobiet niepracujących lub aktywnych w niepełnym wymiarze czasu wynosi 6,3 proc. Wg biurokratów, kobiety na Wyspach „zbyt dużo czasu poświęcają na obowiązki osobiste i rodzinne,” co ma wpływ na stan gospodarki krajowej. Dlatego też rząd brytyjski – zaleca KE – powinien zmienić ten stan rzeczy m.in. poprzez zapewnienie większego finansowania opieki nad dziećmi w pełnym wymiarze czasu.  

 

Z rekomendacji wynika także, że jest zbyt duża dysproporcja pomiędzy kobietami i mężczyznami zatrudnionymi w niepełnym wymiarze czasu. 42,6 proc. kobiet i odpowiednio 13,2 proc. mężczyzn na Wyspach pracuje na niepełny etat. Ta dysproporcja – zdaniem KE – spośród wszystkich krajów UE jest największa w Wielkiej Brytanii.

 

To w jaki sposób brytyjskie rodziny organizują sobie życie i opiekę nad dziećmi nie powinno obchodzić rządu w Londynie ani tym bardziej biurokratów z Brukseli. Nie można stosować taktyki zastraszania matek, które troszczą się o swoje dzieci – komentowała zalecenia KE Laura Perrins z organizacji Mother at Home Matter, prowadząca kampanię na rzecz pozostawania mam w domu i opiekowania się swoimi dziećmi.

 

W podobnym tonie wypowiedział się Peter Bone z Partii Konserwatywnej. – Nie ma takiego prawa, by można było zmuszać kobiety do podjęcia pracy – zaznaczył.

 

KE jednak uważa, że rząd Wielkiej Brytanii powinien stosować się do „przepisów oraz wytycznych UE ze względu na konieczność wzmocnienia całościowego zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej w celu realizacji strategii wzrostu gospodarczego”.

 

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii jest stosunkowo niska w porównaniu z innym krajami i utrzymuje się na poziomie 6 proc.

 

 

Źródło: lifesitenews.com., AS.

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie