23 marca 2020

Brytyjski dziennik: lista chorób, które wykluczą intensywną terapię przy COVID-19? To częste schorzenia!

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (rottonara))

„The Independent” podaje, że brytyjscy lekarze otrzymają wytyczne w sprawie ratowania chorych cierpiących z powodu koronawirusa SARS-CoV-2. Będąc precyzyjnym należałoby jednak powiedzieć, że chodzi o to, kogo… nie ratować. Jeśli doniesienia gazety okażą się prawdziwe, to w razie braku respiratorów lub łóżek na oddziałach intensywnej terapii na pomoc nie mogą liczyć pacjenci cierpiący na tak powszechne choroby jak nowotwór czy cukrzyca.

Zdaniem brytyjskiego dziennika zalecenia w tej sprawie stanowią przyznanie się do spodziewanego przepełnienia szpitali w najbliższych tygodniach, co postawi szpitale przed koniecznością podejmowania dramatycznych wyborów. Wytyczne mają zaś dotyczyć osób z chorobami układu oddechowego lub chorobami serca, a także walczących z nowotworami i cukrzyków. Nie jest natomiast wiadome, czy zostanie wyznaczona granica wieku, powyżej której pomoc medyczna będzie mogła zostać wstrzymana. Z doniesień wynika ponadto, że pacjent będzie mógł zostać odłączony od respiratora, by sprzęt mógł posłużyć do ratowania osoby z większymi szansami na przeżycie.

Gazeta zwraca ponadto uwagę, że sytuacja w Wielkiej Brytanii może być znacznie gorsza, gdyż publiczna służba zdrowia dysponuje 4 tys. respiratorów, co statystycznie daje 6,6 respiratorów w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, a więc o połowę mniej niż we Włoszech i około 20 proc. tego co w Niemczech.

Wesprzyj nas już teraz!

Wytyczne w sprawie postępowania z pacjentami w stanie krytycznym oraz poddawanymi dializom nerek i leczeniu raka zapowiedział w piątek Narodowy Instytut na rzecz Zdrowia i Doskonałości Opieki Zdrowotnej (NICE) – instytucja podległa brytyjskiemu resortowi zdrowia. Później opublikowane mają zostać ponadto wytyczne o pacjentach z artretyzmem poddawanych radioterapii.

„The Independent” uważa jednak, że jednostka pójdzie dalej i stworzy listę chorób współistniejących, a może także ustali granicę wieku, powyżej której podejmowana będzie decyzja o zaprzestaniu terapii. Tymczasem jeszcze kilka dni temu Boris Johnson mówił, że w razie konieczności podejmowania takich wyborów decyzja zostanie pozostawiona szpitalom.

Przed tego typu dramatycznymi wyborcami już stają lekarze we Włoszech i Hiszpanii.

 

Źródło: niedziela.pl
MWł

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 148 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram