7 kwietnia 2012

Bułgaria: niszczeje symbol komunistycznej władzy

(fot. www.vacacionesbulgaria.com / commons.wikimedia.org, licencja CC)

Budynek-pomnik okazał się zbyt kosztowny dla bułgarskiej socjaldemokracji. Obiektem nie chce się zając nawet lewicowa młodzieżówka.

 

Pomysł wybudowania budynku-pomnika na szczycie w Starej Płaninie powstał w latach 70-tych. Bryła została zaprojektowana przez znanego wówczas reżimowego architekta a sam projekt został zrealizowany z prawdziwie socjalistycznym rozmachem.  Wraz z upadkiem reżimu obiekt został przejęty przez państwo i popadł w ruinę. Symbol reżimu nie przyciągał uwagi postkomunistów rządzących Bułgarią od 2005 do 2009 roku.

 

Po serii protestów wymierzonych w centrowy rząd uznano, że obiekt powinien trafić w prywatne ręce. Pomnik socjalizmu został zwrócony „należytym właścicielom” –  spadkobiercom komunistów. Okazuje się jednak, że postkomuniści nie dysponują środkami na jego remont ani projektem na zagospodarowanie. Apel do młodzieżówki o zajęcie się problemem pozostał bez odpowiedzi. Jak skarżył się szef Bułgarskiej Partii Socjalistycznej, pod zastaw obiektu działaczom trudno będzie uzyskać jakąkolwiek pożyczkę.

 

Źródło: deon.pl

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie