7 kwietnia 2020

Chorwacja: premier chce złagodzenia reżimu antywirusowego. Mówi o niskiej śmiertelności

(Andrej Plenković. Preiss/ MSC / CC BY 3.0 DE (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/de/deed.en))

Według premiera Chorwacji Andreja Plenkovicia należy przygotować kraj do złagodzenia zakazów i obostrzeń wynikających z administracyjnych działań przeciw rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2. Szef rządu uznał, że liczba 16 zmarłych przy ponad 1,2 tys. zdiagnozowanych do tej pory przypadkach zachorowań nie oznacza wysokiego poziomu śmiertelności, a kraj dobrze poradził sobie w pierwszym etapie epidemii.

Podczas wideokonferencji z epidemiologami i wirusologami premier Plenković poinformował, że władze są gotowe złagodzić podjęte w marcu środki przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Decyzje mają zostać podejmowane po zasięgnięciu opinii i konsultacjach ze specjalistami. Znoszenie ograniczeń dla osób fizycznych i firm ma być prowadzone w sposób, który nie doprowadzi do wzrostu zakażeń i zachorowań. Warunkiem jest także zachowanie zdolności służby zdrowia do ochrony obywateli.

Chorwacki premier uznał, że działania władz – podjęte bardzo wcześnie, na samym początku rozszerzania się epidemii – zapewniły państwu bardzo dobre przejście pierwszego etapu walki z koronawirusem. Według oceny Andreja Plenkovicia, 16 zanotowanych dotychczas zgonów należy odczytywać jako niską śmiertelność, co daje podstawy do złagodzenia przepisów mających na celu zahamowanie rozwoju epidemii.

W związku z pojawieniem się koronawirusa przeniesionego z Chin na kontynent europejski Chorwacja od 16 marca zamknęła placówki edukacyjne. Kolejne obostrzenia wprowadzono 19 marca – zamknięto wtedy dla obcokrajowców granice oraz zakazano m.in. działalności barów, sklepów (innych niż spożywcze), kin i zgromadzeń religijnych.

Pierwszą ofiarę śmiertelną zakwalifikowaną jako zmarłą z powodu COVID-19 odnotowano w czwartek 19 marca. Według worldometers.info do godzin południowych we wtorek 7 kwietnia w liczącej ok. 4 mln mieszkańców Chorwacji zanotowano 1222 zarażonych i 16 zgonów. W tym samym czasie liczone w proporcji do liczby mieszkańców dane dla Polski były lepsze niż w Chorwacji – wskazywały na 4532 zarażenia i 111 zgonów.

 

Źródła: EurAsiaDaily.com / www.worldometers.info
Jan Bereza

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie