6 marca 2019

Co łączy Marinę Abramovic z Clintonami? Kim jest artystka inspirująca się satanizmem

(fot. Manfred Werner / Tsui [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)])

Jak grom z jasnego nieba spadła na polską opinię publiczną informacja, że Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zorganizuje wernisaż wystawy Mariny Abramovic. Mająca na swoim koncie wiele prestiżowych nagród artystka, w swojej „twórczości” prezentuje motywy nacechowane okultystycznymi czy wręcz satanistycznymi inspiracjami. Co więcej – jak dowidzieliśmy się z afery Wiki Leaks, do uczestnictwa w rytuałach zapraszała prominentne osoby życia politycznego Stanów Zjednoczonych, z doradcami prezydentów Clintona i Obamy włącznie.

 

8 marca 2019 w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zostanie otwarta wystawa „The Cleaner”. Wernisaż zawierać będzie ok. 120 prac, a podczas samej wystawy zaprezentowane zostaną performanse zawierające m.in. stojącą przez godzinę w ciasnym miejscu nagą parę czy wielogodzinne „czyszczenie brudem” ludzkiego szkieletu.

 

Autorką wystawy jest Marina Abramovic, amerykańska artystka, która w swojej twórczości odwołuje się do okultyzmu, satanizmu czy szamanizmu. Krytycy jej sztuki wskazują, że Abramovic z okultyzmu zrobiła przedmiot performensu. „Sztuka” artystki zawiera wiele powtarzających się motywów takich jak m.in.; malowanie magicznych zaklęć za pomocą zwierzęcej krwi, używanie satanistycznych symboli czy wprowadzanie elementów kanibalistycznych.

 

W 2016 roku, do amerykańskiej opinii publicznej przedostała się informacja o zaproszeniu wysłanym przez Abramovic do Johna Podesty, doradcy prezydentów Billa Clintona i Barracka Obamy oraz szefa kampanii Hillary Clinton w wyborach prezydenckich. Jak wynika z informacji opublikowanych w ramach afery Wiki Leaks, Podesta został wraz z bratem zaproszony na kolację nazwaną „Spirit Cooking” (ang. duchowe gotowanie). Zarówno z kontekstu wiadomości, jak i zawartych w niej sformułowań wynika, że zarówno nadawca jak i odbiorca maila wiedzą o jaki rodzaj spotkania chodzi.

 

„Spirit Cooking” jak i „Spirit Eating” to nazwy performansów autorstwa Abramovic. W sieci dostępne są nagrania ukazujące ich przebieg, gdzie artystka za pomocą zwierzęcej krwi maluje na ścianach hasła będące opisem okultystycznego rytuału: „Za pomocą ostrego noża głęboko natnij środkowy palec lewej ręki. Zjedz ból”, „świeżą poranną uryną skrop nocne sny” czy „zmieszaj świeże mleko z piersi ze spermą”. Dodatkowo, artystka oblała świńską krwią figurkę przypominającą małe dziecko.

 

Termin „Spirit Cooking” jako pierwszy został wykorzystany przez angielskiego pisarza i okultystę Aleistera Crowleya. Crowley przedstawił ten rytuał jako sakrament w założonej przez niego religii Thelemy, polegającej – w wielkim skrócie – na czczeniu staroegipskich bóstw. Sama Abramovic podkreśla, że jej transformacja artystyczna dokonała się po doświadczeniu „przejścia przez piekło”, podczas którego doznała rzekomego „oświecenia”.

 

W odpowiedzi na wycieki WikiLeaks, artystka oznajmiła, że widomość należy odczytać w pewnym kontekście. Jej zdaniem, było to jedynie zaproszenie na kolację, a w kręgu znajomych często żartują w ten sposób. „To była normalna kolacja. Zawierała normalne menu, które nazywam duchowym gotowaniem. Nie było krwi, ani nic podobnego”. W innej wypowiedzi, artystka zaznaczyła wyraźną różnice pomiędzy performansem, jakim jest odprawianie rytuału przy publiczności, a dokonywaniem tego samego w domowym zaciszu. Odprawiany prywatnie, jest „głębokim, intymnym kontaktem na poziomie duchowym”.

 

Źródło: theguradian.com / youtube.com / nymag.com

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie