13 kwietnia 2021

Unijny komisarz sprawiedliwości Didier Reynders potwierdził, że swobodne podróżowanie po państwach Unii Europejskiej będzie możliwe w ciągu zbliżających się wakacji na podstawie Europejskich Zielonych Certyfikatów, nazywanych popularnie „paszportami szczepionkowymi”.

 

Certyfikat, który ma w te wakacje umożliwić nam swobodne podróżowanie, może być sprawdzany przez linie lotnicze przy odprawie – stwierdził w Parlamencie Europejskim komisarz. Według jego zapewnień, osoby, które nie zaszczepią się przeciw Covid-19, nie będą dyskryminowane.

„Planowane jest stworzenie trzech typów certyfikatów, które dadzą nam swobodę podróżowania: będzie to świadectwo zaszczepienia przeciw Covid-19 albo uzyskania negatywnego wyniku testu PCR lub genetycznego, a także świadectwo przebytego zakażenia” – pisze z Brukseli korespondentka radia RMF.

Paszport zawierać będzie nazwy preparatu oraz producenta, liczbę i daty przyjętych dawek.

Jeśli podróżujący zechce wylegitymować się negatywnym testem, będzie musiał ujawnić jego rodzaj, wynik, datę i godzinę wydania zaświadczenia o wyniku badania oraz nazwę wydającego je ośrodka.

„W przypadku świadectwa przebycia Covid-19 będą to data uzyskania pozytywnego wyniku testu na koronawirusa, informacja o tym, kto i kiedy wystawił zaświadczenie o wyniku oraz data jego ważności” – podaje Katarzyna Szymańska-Borginon.

Zabezpieczone kodem QR certyfikaty będą wydawane bezpłatnie w formie elektronicznej lub papierowej, w języku angielskim oraz narodowym.

Poszczególne państwa będą decydować o tym, do jakich usług publicznych mają upoważniać paszporty. W Izraelu bez tego rodzaju poświadczeń nie można na przykład wejść do barów czy restauracji. Na razie rozporządzenie UE mówi jedynie o podróżowaniu.

Komisja Europejska obiecuje bronić mieszkańców wspólnoty przed dyskryminacją. Jednak, jak pamiętamy, niedawno Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że władze publiczne mogą uzależnić dostęp do placówek publicznych od przyjęcia szczepienia.

Wczoraj wicepremier Jarosław Gowin opowiedział się jednoznacznie za dyskryminacją niezaszczepionych Polaków. – Certyfikaty szczepień dla osób, które przyjęły dwie dawki szczepionki lub jedną w przypadku jednodawkowych preparatów. Te osoby powinny mieć możliwość korzystania z usług dziś niedostępnych jak hotelarstwo i gastronomia – stwierdził.

Parlament Europejski będzie ostatecznie głosował nad wprowadzeniem certyfikatów podczas sesji zaplanowanej na 7-10 czerwca. Paszporty obowiązywałyby od 15. 06.

 

Źródło: rmf24.pl, biznes.radiozet.pl.

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(45)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy