25 października 2019

Coraz więcej zakażeń wirusem HIV. Czarnogóra i Czechy w niechlubnej czołówce Europy

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Big_Heart))

Między 2010 a 2018 rokiem największy wzrost infekcji wirusem HIV zanotowano na Filipinach, w Egipcie i na Madagaskarze. Wśród krajów europejskich liderami niechlubnego rankingu są Czarnogóra, Czechy, Słowacja, Polska i Północna Macedonia.

 

O rankingu państw, w którym uwzględniono najwyższy przyrost liczby osób nowo zarażonych wirusem HIV, poinformował czeski portal „Idnes.cz”, zwracając uwagę na wysoką pozycję Czech. Według tego zestawienia między rokiem 2010 a rokiem 2018 najwyższy przyrost osób dotkniętych wirusem HIV miał miejsce na Filipinach (203 proc.), w Egipcie (196 proc.) i na Madagaskarze (193 proc.). Zaraz za tymi państwami na czwartym miejscu znalazł się pierwszy kraj europejski – Czarnogóra z 129-procentowym wzrostem infekcji HIV. Tylko o jeden procent mniejszy wzrost miał miejsce w Czechach (128 proc.). Kolejne miejsca zajęły Słowacja (106 proc.), a następnie Polska i Macedonia Północna (po 88 proc.). W pierwszej dziesiątce państw, które dotknął najwyższy przyrost nowych zakażeń, były jeszcze Bułgaria (73 proc.) i Pakistan (57 proc.).

 

Dane o dynamice przyrostu infekcji wirusem HIV nie oddają stanu zdrowia społeczeństw na świecie. Jako krytyczną określił czeski portal sytuację w Federacji Rosyjskiej, gdzie problem HIV dotyczy ok. 1 proc. całej populacji. Skutkiem włączenia rosyjskich przypadków do wspólnie ujmowanego w statystykach regionu Europy i Azji Środkowej jest 29-procentowy wzrost nowych przypadków zdiagnozowania obecności wirusa HIV.

 

Jeżeli jednak z tych wyliczeń wyłączona zostałaby Rosja cały ten obszar miałby odnotowany spadek nowych rozpoznań o 4 proc. w latach 2010 – 2018. Do europejskich państw, borykających się z problemem obecności HIV, należy również Portugalia, w której co prawda dynamika nowych infekcji spada, ale liczba zarażonych jest tam nadal wysoka. W tym 10-milionowym państwie nosicielami wirusa HIV jest ok. 41 tys. osób.

 

Źródło: Idnes.cz

JB

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie