7 września 2018

Coś się zmienia! Sąd orzekł, że Norwegia odbierając dzieci łamie prawa człowieka

(Zdjęcie ilustracyjne Źródło: pixabay.com)

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że w 2012 roku rząd Norwegii odbierając matce dziecko i umieszczając je w domu opieki, dopuścił się pogwałcenia praw człowieka. Sąd zawyrokował, że takie działanie ze strony państwa było pogwałceniem prawa do prywatności i życia rodzinnego. Według orzeczenia Trybunału norweskie władze mają wypłacić matce dziewczynki odszkodowanie w wysokości 25 tysięcy euro.

 

Sprawa dotyczy pewnej romskiej rodziny mieszkającej w Norwegii. Sześć lat temu norweski Barnevernet, czyli Urząd ds. Dzieci, odebrał matce 6-letnią wówczas córkę i przekazał ją do sierocińca, zakazując utrzymywania z dzieckiem jakichkolwiek kontaktów. Co gorsza, po jakimś czasie, dziecko zostało przekazane do adopcji bezdzietnej parze Norwegów, do tego bez udzielenia na to zgody biologicznych rodziców dziewczynki.

 

Przez wiele lat matka dziecka walczyła w sądzie o odzyskanie córki, ale norweski wymiar sprawiedliwości za każdym razem nie chciał jej przywrócić praw rodzicielskich. Skuteczny okazał się dopiero pozew do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

 

ETPC uznał, że rząd Norwegii odbierając matce dziecko, umieszczając je w domu opieki i pozwalając na adopcję przez obcych dziecku ludzi, dopuścił się „pogwałcenia praw człowieka”. Uzasadniając swój werdykt sędziowie napisali m.in. że „istniało ryzyko, iż dziecko mogło całkowicie stracić kontakt z biologiczną matką. Mogło to także doprowadzić do wyobcowania córki od jej romskiej tożsamości”.

 

Takich pozwów o bezprawne odbieranie rodzicom dzieci przez norweski Barnevernet trafia do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka coraz więcej. Tylko w ostatnim czasie wniesiono tam 10 podobnych spraw.

 

W całej Europie rośnie protest przeciwko działalności norweskiego Barnevernetu, jak i niemieckiego Jugendamtu. Najczęściej poszkodowanymi przez te organizacje są cudzoziemcy, w tym również Polacy.

 

Europejski Trybunał Praw Człowieka nie zawsze staje po stronie rodziców. Ostatnio oddalił trzy skargi rodziców na rząd Norwegii za odebranie dzieci. Pięć podobnych spraw jest w toku.

 

Źródło: radioszczecin.pl

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie