12 czerwca 2020

Cypr rozpoczyna deportacje: koniec pobłażliwości dla imigrantów oskarżonych o terroryzm

(Fot. REUTERS/FORUM)

Gdy tylko wznowione zostaną loty komercyjne władze Cypru rozpoczną deportacje imigrantów do ich krajów zamieszkania. Na początek deportowanych zostanie 17 imigrantów z ośrodka detencyjnego, którym zarzuca się związki z organizacjami terrorystycznymi (głównie z Państwem Islamskim i Al-Kaidą).

 

Władze Cypru poinformowały, że są w posiadaniu bardzo konkretnych zarzutów dostarczonych im przez Interpol i Europol. UNHCR – Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców poinformował, że na Cypr od początku tego roku przybyło już blisko 500 imigrantów.

 

Większość dostaje się Wyspę Afrodyty przez Turcję i przez Cypr Północny (część turecka), a potem próbuje przekroczyć niezbyt szczelną „zieloną linię” dostając się do greckojęzycznej, prawosławnej Republiki Cypru.

 

Według władz w Nikozji w zeszłym roku na Cyprze ubiegało się o azyl 34 000 osób. Liczba ludności tej położonej we wschodniej części Morza Śródziemnego wyspy wynosi 1.17 mln. Liczba potencjalnych azylantów stanowi więc blisko 3 procent ogółu ludności.

 

Jak podaje UNHCR średni czas na wydanie decyzji o przyznaniu azylu to obecnie cztery lata. Cypryjski rząd twierdzi, że napływ imigrantów w ciągu ostatnich lat umieścił ten mały kraj w rankingu państw Unii Europejskiej o największej liczbie wniosków o azyl w stosunku do liczby ludności.

 

Źródło: „Cyprus-Mail”

ChS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie