15 października 2012

Członkowie Unii chcą wiz dla obywateli Bałkanów

(fot. JLogan / commons.wikimedia.org, licencja cc)

Komisja Europejska poinformowało, że sześć krajów UE chce przywrócenia w specjalnych okolicznościach wiz dla obywateli zachodnich Bałkanów. Umożliwi to przyjęcie specjalnej klauzuli bezpieczeństwa.

 

Ministrowie spraw wewnętrznych Francji, Austrii, Luksemburga, Niemiec, Belgii i Holandii w liście do Komisji Europejskiej wyrazili niepokój związany z rosnącą liczbą imigrantów oraz osób ubiegających się o status uchodźcy. Chcą jak najszybszego przyjęcia klauzuli, która umożliwi wprowadzenie obowiązku wizowego w przypadku obywateli państw, które ostatnio zostały z niego zwolnione. Zdaniem ministrów, jeszcze w 2012 roku należy stworzyć narzędzie, które umożliwiałoby czasowe zawieszanie ruchu bezwizowego w sytuacjach „nadzwyczajnych”.

 

Wizy do strefy Schengen zostały zniesione w 2009 roku dla Macedonii, Serbii i Czarnogóry, w listopadzie 2010 roku dla Bośni i Hercegowiny oraz Albanii. W styczniu z Kosowem rozpoczęto rozmowy dot. liberalizacji ruchu wizowego.

Jak twierdzą ministrowie, napływ osób z terenu zachodnich Bałkanów ubiegających się o status uchodźcy sparaliżował system „przyznawania prawa do azylu w UE”. Jak twierdzi rzecznik komisarz ds. spraw wewnętrznych UE Michele Cercone, wynika to także z niewiedzy co do faktycznego funkcjonowania procedury. – Fakt, że przybywa wniosków od osób z Bałkanów, prowadzi do skrzywdzenia dwóch grup – zarówno tej wprowadzonej w błąd mniejszości, której azyl się nie należy, jak i większości, która coraz dłużej na niego czeka – tłumaczy rzecznik.

 

 

Źródło: interia.pl

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie