17 lutego 2016

Nie wszyscy podzielają oficjalną wersję, zgodnie z którą sędzia amerykańskiego Sądu Najwyższego, Antonin Scalia, zmarł z przyczyn naturalnych. Lekkomyślność sędziny orzekającej o zgonie przez telefon krytykują osoby zajmujące się kryminalistyką. Ray Starmann, były członek FBI, a obecnie dziennikarz sugeruje morderstwo. Po zabalsamowaniu ciała zmarłego w weekend prawnika pełne poznanie prawdy będzie jednak trudne, o ile nie niemożliwe. Nieżywego sędziego znaleziono w łóżku z poduszką na twarzy.

 

Scalia spędził ostatnie chwile życia jako gość na luksusowym ranczu Cibolo Creek w Zachodnim Teksasie. Według osób spędzających z nim piątkowy wieczór przed śmiercią zachowywał się w ożywiony sposób i był w dobrym nastroju. Jednak, jak informuje właściciel rancza John Poindexter, około godziny 21 Scalia stwierdził, że musi odpocząć. Biznesmen zaniepokojony brakiem obecności sędziego próbował go obudzić o 8:30 w sobotni ranek, jednak Scalia nie otworzył mu drzwi.

 

Po trzech godzinach biznesmen wraz z przyjacielem sędziego dostali się do pokoju, gdzie spał Scalia. Znaleźli go w łóżku z poduszką na głowie. Zdaniem właściciela rancza, Antonin Scalia leżał spokojnie. Poindexter po telefonicznej konsultacji z lekarzem stwierdził, że sędzia nie żyje. Zdaniem Ray’a Starmann’a znaleziona na głowie Scalii poduszka dowodzi, że sędzia nie umarł śmiercią naturalną. Według niego było to ostrzeżenie od zabójcy.

 

Formalnie zgon stwierdziła sędzia pokoju Cinderela Guevara. Stwierdziła, że nastąpił on z przyczyn naturalnych, pomimo, że nie widziała ciała. W Teksasie telefoniczne orzekanie zgonu jest legalne. Początkowo Guevara mówiła o ataku serca. Następnie jednak stwierdziła, że nie chodziło jej o atak jako o przyczynę śmierci, a jedynie o ustanie akcji serca. Ta niejasność odnośnie przyczyn śmierci również przyczynia się do spekulacji.

 

Guevara nie tylko telefonicznie orzekła o zgonie, ale nie nakazała nawet przeprowadzenia autopsji, by orzec o jego przyczynie. Tę decyzję skrytykowała Juanita Bishop, również pełniąca funkcję sędziego pokoju w Teksasie. Lekkomyślność Cindereli Guevary skrytykował także na Facebooku William O. Ritchie, były dyrektor śledztw kryminalnych w policji w Waszyngtonie.

 

Jak zauważa Ray Starmann na usdefensewatch.co, brak autopsji i zabalsamowanie uniemożliwi skuteczne badania toksykologiczne. To rodzi wątpliwości odnośnie naturalności śmierci sędziego. Z drugiej jednak strony według domu pogrzebowego, do którego trafiło ciało sędziego, autopsji nie życzyła sobie rodzina zmarłego.

 

Scalia podczas pobytu na ranczu nie podlegał ochronie normalnie przysługującej sędziom Sądu Najwyższego. Według oświadczenia odpowiedzialnej za tę ochronę United States Marshals, Scalia sam z niej zrezygnował na okres pobytu na ranczu. Gdy pracownicy tej agencji federalnej dotarli na miejsce zgonu, stwierdzili, że śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych.

 

Choć wątpliwości obalających oficjalną wersję o naturalnej śmierci jest wiele, brakuje niezbitych dowodów, a ich uzyskanie będzie trudne o ile nie niemożliwe. Śmierć Antonina Scalii może zmienić układ sił na korzyść liberałów. 79-letni prawnik popierał tradycyjną wykładnię Konstytucji, opartą na intencji jej twórców. Był katolikiem sprzeciwiającym się m.in. aborcji i związkom homoseksualnym, a także akcji afirmatywnej. Na ścianie swojego gabinetu umieścił portret katolickiego męczennika św. Tomasza More’a.

 

Źródła: usdefensewatch.com / nytimes.com / vox.com / trailblazersblog.dallasnews.com / washingtonpost.com

mjend

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie