18 kwietnia 2017

Czy w piątek Oktawy Wielkanocnej można spożywać mięso? Prawo Kanoniczne nie pozostawia wątpliwości

(Wikimedia Commons)

Od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedzieli Miłosierdzia przeżywamy osiem dni z rzędu w randze uroczystości. Oznacza to, że w piątek Oktawy Wielkanocnej nie obowiązuje wstrzemięźliwość od potraw mięsnych.

 

Zgodnie z zasadą zapisaną w Kodeksie Prawa Kanonicznego uroczystość znosi post i wstrzemięźliwość – „Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa”.

 

W Oktawie Wielkanocnej okres ośmiu dni traktuje się jak jeden dzień, a co za tym idzie – jak jedną uroczystość. Oznacza to, że w tym czasie nie obowiązują dodatkowe święta ani wspomnienia (inaczej niż w przypadku oktawy Bożego Narodzenia).

 

Właśnie dlatego w piątek w Oktawie Wielkiej Nocy post nie obowiązuje.

 

 

KAI

TK

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie