31 marca 2021

Dajcie ludziom w spokoju obchodzić Wielkanoc! List otwarty w sprawie restrykcji w kościołach

W przeddzień Triduum Paschalnego wystosowany został list otwarty w sprawie ataków na katolików za to, że chcą w spokoju obchodzić święta Zmartwychwstania Pańskiego. List podpisany został przez działaczy społecznych, dziennikarzy i naukowców.

 

„My niżej podpisani przywołując nakaz Chrystusa, by oddać Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga (Mt 22, 21), z najwyższym niepokojem obserwujemy kolejne restrykcje rządowe dotyczące uczestnictwa w nabożeństwa religijnych. Organy władzy świeckiej drastycznie ograniczając możliwość uczestnictwa w aktach kultu religijnego w przeddzień najważniejszych świąt dla wiernych Kościoła Katolickiego przypisują sobie kompetencje im nieprzynależne” – czytamy w liście zatytułowanym „Dajcie ludziom w spokoju obchodzić Wielkanoc!”.

 

Sygnatariusze powołują się następnie na Kodeks Prawa Kanonicznego oraz na Konkordat zawarty między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą, wskazując, że próby zamykania kościołów czy ograniczania do nich wiernym dostępu są bezprawne. W liście wzywa się władzę świecką do „zaprzestania ingerowania w sprawowanie kultu publicznego”.

 

„Szczególnie niepokoi fakt, że wysoko postawieni urzędnicy państwowi w swoich publicznych wypowiedziach sugerują uczestnikom liturgii oraz osobom postronnym wzajemne utrudnianie sobie przebywania w kościele poprzez donosy i skargi” – wskazują sygnatariusze.

 

W liście zawarto też sprzeciw wobec prowadzenia nagonki na tych, którzy chcą uczestniczyć w religijnych nabożeństwach; zdaniem sygnatariuszy zanadto przypomina to czasy sowieckiej okupacji Polski, gdy funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa inwigilowali kościoły i nagrywali księży i wiernych.

 

Inicjatywa listu wyszła z Fundacji Życie i Rodzina, którą kieruje Kaja Godek.

 

List podpisany został między innymi przez redaktora naczelnego PCh24.pl Krystiana Kratiuka i zespół redakcyjny PCh24.pl.

 

Wcześniej w sieci pojawiła się także petycja „My chcemy Boga!” skierowana do premiera Mateusza Morawieckiego. Autorzy petycji wzywają szefa rządu do tego, by kościoły pozostały na Wielkanoc – i nie tylko – otwarte. Petycję można podpisać TUTAJ.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(4)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie