29 marca 2021

Dane Eurostatu nie pozostawiają wątpliwości. Lockdown zabija bardziej niż pandemia

(źródło: pixabay.com)

W 2020 roku Szwecja odnotowała niższy wskaźnik śmiertelności niż większość państw Europy i to pomimo braku lockdownu.

 

Agencja Reutera opublikowała dane pokazujące, że Szwecja, która nie wprowadziła rygorystycznych blokad stosowanych prawie na całym świecie, doświadczyła w ubiegłym roku mniejszego wzrostu śmiertelności niż większość krajów europejskich.

 

Reuters zebrał dane unijnego Eurostatu, zgodnie z którymi Szwecja odnotowała w 2020 roku o 7,7 proc. więcej zgonów niż średnia z poprzednich czterech lat. Kraje, które zdecydowały się na kilka okresów ścisłej blokady, takie jak Hiszpania i Belgia, miały tzw. nadmierną śmiertelność wynoszącą odpowiednio 18,1 proc. i 16,2 proc. W Polsce było to 13,9 proc.

 

Według raportu, 21 z 30 krajów miało wyższą nadwyżkę śmiertelności niż Szwecja. Kraj wypadł jednak znacznie gorzej niż jego nordyccy sąsiedzi. Dania odnotowała zaledwie 1,5 proc. nadwyżki śmiertelności, a Finlandia 1 proc. Z kolei Norwegia nie miała w ogóle żadnej nadmiernej śmiertelności w 2020 roku. Co ciekawe, te dwa ostatnie kraje przyjęły jeszcze mniej restrykcyjną politykę pandemiczną niż Szwecja.

 

Jak twierdzą szwedzcy eksperci ds. zdrowia publicznego, najnowsze dane są kolejnym dowodem na to, że ich kraj był jednym z niewielu, które poradziły sobie z koronawirusem. – Niektórzy wierzyli, że można wyeliminować przenoszenie chorób poprzez zamknięcie społeczeństwa – powiedział Johan Carlson, dyrektor szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego. – Nie wierzyliśmy w to i udowodniliśmy, że mamy rację – dodał.

 

W rezultacie Szwecja uniknęła wielu ubocznych szkód związanych z otwieraniem i zamykaniem gospodarki, które obejmują problemy ekonomiczne, zwiększoną liczbę samobójstw, depresję spowodowaną izolacją społeczną, nadużywanie narkotyków i alkoholu oraz inne niekorzystne konsekwencje dla zdrowia.

 

Źródło: DoRzeczy.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(19)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie
Więcej komentarzy