23 stycznia 2018

Demokratyczna Republika Konga: ataki na chrześcijan, aresztowani księża

(By Gownley at en.wikipedia (Transferred from en.wikipedia) [Public domain], from Wikimedia Commons)

Sześć osób zabitych, ponad 70 rannych, 115 aresztowanych, wśród nich 10 księży i 2 siostry zakonne – to smutny bilans ostatnich pokojowych marszów, organizowanych przez chrześcijan w Demokratycznej Republice Konga.

 

Według noty opublikowanej przez tamtejszą Nuncjaturę Apostolską, policja i wojsko atakowały nie tylko zgromadzenia organizowane na zewnątrz świątyń, ale i same kościoły. Na przykład w Mbuji-Mayi, w środkowej części Konga, zaatakowano ludzi modlących się w tamtejszej katedrze w czasie Mszy świętej.

Natomiast wczoraj w diecezji Butembo-Beni porwano księdza, który był odpowiedzialny za diecezjalne gospodarstwo rolne oraz pięciu jego pracowników.

Chrześcijanie odwołują się do porozumienia politycznego podpisanego w dzień świętego Sylwestra, 31 grudnia 2016 roku. Wtedy to przedstawiciele różnych ugrupowań politycznych, dzięki mediacji Konferencji Episkopatu, zdołali podpisać ugodę, którą miała położyć kres niepokojom społecznym – mówi ks. Faustin Turco pracujący w Demokratycznej Republice Konga.

 

Teraz więc, gdyby chrześcijanie nie reagowali, to ich milczenie mogłoby być uważane za współudział w zakulisowych rozgrywkach, których nie można akceptować. Nie jest to więc walka z rządem. Nie dotrzymuje się zawartej umowy, która była reprezentatywna dla wszystkich zainteresowanych stron. Pragniemy bronić godności człowieka oraz domagamy się przestrzegania umowy. W tym kontekście nawet niekatolicy doceniają odwagę i determinację chrześcijan – dodał duchowny.

 

 

Źródło: KAI/RV

RoM

 

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie