28 czerwca 2019

Doczesne szczątki arcybiskupa Fultona J. Sheena wracają do Peorii

(fot. YouTube / The Rosary Net)

Wczesnym rankiem w czwartek 27 czerwca, przy udziale rodziny, adwokata i wikariusza generalnego diecezji Peorii, Jamesa Kruse’a, ekshumowano trumnę z ciałem arcybiskupa Fultona J. Sheena. Zakończył się tym samym trwający trzy lata spór o doczesne szczątki arcybiskupa, które spoczywały od 40 lat w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku.

 

Spór sądowy, toczący się od roku 2016 pomiędzy bratanicą hierarchy, Joan Sheen Cunningham, a archidiecezją Nowego Jorku, wstrzymywał dokończenie procesu beatyfikacyjnego arcybiskupa Sheena.

 

Diecezja Peorii „poświęciła 16 lat i w przybliżeniu 1 milion dolarów”, promując sprawę kanonizacji arcybiskupa, jednak mimo obietnic archidiecezja Nowego Jorku nie chciała wydać trumny z jego ciałem. Jak informuje portal Church Militant, „Cunningham była zmuszona wnieść sprawę do sądu w roku 2016 po tym, jak wielokrotne spotkania z [kard. Timothy] Dolanem okazały się bezowocne. Sądy konsekwentnie orzekały na korzyść Cunningham, podczas gdy archidiecezja odwoływała się od decyzji sądu w sumie pięć razy, wydając setki tysięcy dolarów na opłaty sądowe”.

 

8 czerwca sąd wydał wreszcie wyrok kończący spór, zezwalając na ekshumację i wysłanie szczątków abp. Sheena do diecezji Peorii.

 

Ciało arcybiskupa ekshumowano po cichu o godzinie 5.00 rano, gdyż – jak informuje Church Militant – kardynał Dolan chciał uniknąć tłumów i zainteresowania mediów, zażenowany kilkukrotnym przegraniem spraw w sądzie. Następnie trumnę przewieziono na lotnisko. „Kardynała Dolana nie widziano” – informuje portal.

 

Dla arcybiskupa Sheena przygotowano w Peorii nowe miejsce spoczynku w katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Trumna zostanie umieszczona wewnątrz marmurowego monumentu, który znajduje się przy bocznym ołtarzu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ciekawostką jest to, że ciało arcybiskupa ekshumowano właśnie w święto Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

 

„Następnym krokiem jest oficjalny dekret papieża o cudzie dokonanym za wstawiennictwem Sheena, a dotyczącym martwego noworodka, który ożył po 60 minutach i który dzisiaj jest zdrowym młodym chłopcem. Naukowcy i lekarze ogłosili, że przypadek ten nie może być wyjaśniony naukowo. Następnie papież wezwie do beatyfikacji Sheena i zostanie wyznaczona data na uroczystość, która odbędzie się w Peorii” przy udziale kardynała Giovanni Angelo Becciu.

 

Publiczne nawiedzenie grobu Sheena w Peorii, do którego zaprasza wszystkich biskup Daniel Jenky, będzie możliwe już w piątek. Podano też godziny, w jakich można odwiedzać grób sługi Bożego arcybiskupa Fultona J. Sheena w obecnej chwili. Biskup Jenky żywi nadzieję, że dekret papieża zostanie wydany w ciągu najbliższych tygodni tak, aby beatyfikacja mogła się odbyć w setną rocznicę święceń kapłańskich Fultona Sheena. Jednocześnie zachęca się wiernych do modlitw o beatyfikację.

 

Źródło: ChurchMilitant.com

Jan J. Franczak

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie