17 października 2020

Duchowe przebudzenie na Szmaragdowej Wyspie? Irlandia: krucjata Różańcowa w intencji pokonania pandemii

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Pavlofox))

W Irlandii przez cały październik trwa Różańcowa krucjata rodzin w intencji wyzwolenia od pandemii. Ogłosił ją prymas abp Eamon Martin. Jak powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim, Irlandczycy powracają do Różańca, a w całym kraju widać wciąż nowe przejawy odrodzenia tej modlitwy – czego przykładem była choćby akcja Różaniec do Granic.

 

Abp Martin przyznał, że zaufanie Irlandczyków do Różańca wynika z ich historycznych doświadczeń. To właśnie ta modlitwa towarzyszyła im w najtrudniejszych próbach i pozwoliła wytrwać w Wierze pośród religijnych prześladowań, kiedy katolickie Msze były zakazane.

 

Idea krucjaty polega na tym, by zaangażować w tę modlitwę jak najwięcej osób, by jak najbardziej rozciągnąć nad naszym krajem ochronny płaszcz Maryi. W ostatnim czasie w całej Irlandii pojawiło się bardzo dużo środowisk, które promują Różaniec. Wezwałem je wszystkie do krucjaty, by skontaktowały się z grupami modlitewnymi, z rodzinami, z jak największą liczbą ludzi, aby modlili się w swych domach przez cały październik – powiedział Radiu Watykańskiemu Prymas Całej Irlandii.

 

Wiemy bowiem, w jak niepewnych czasach żyjemy. Wiele rodzin z trudem przeżywa to wszystko. Obawiają się o zdrowie swych bliskich, cierpią z powodu utraty pracy, lękają się o swą przyszłość. Jak powiedział już w marcu Papież Franciszek, wszyscy jesteśmy na tej samej łodzi pośród burzy. Nie chcemy być w tym sami. Dlatego jest ta krucjata, aby skryć się za tarczą tej modlitwy, pod opieką Maryi – dodał.

 

Prymas Całej Irlandii zauważa, że Różańcowa krucjata rodzin nabiera też nowego znaczenia w kontekście kolejnych restrykcji, które dotykają również miejsc kultu. Różaniec nie ma być jednak namiastką Eucharystii. Ma nam pomoc odkryć na nowo modlitwę w rodzinie – mówi abp Martin.

 

Kard. Robert Sarah w swym niedawnym liście do Kościoła przypomniał nam o znaczeniu zgromadzenia wiernych, o znaczeniu liturgii i Eucharystii. To jest źródło i szczyt naszej Wiary. Tymczasem wielu ludzi nadal lub ponownie nie może chodzić do kościoła. W takiej sytuacji ważny jest Różaniec, który pomaga nam wniknąć w tajemnice naszej Wiary. Pomyślmy o tajemnicach światła ustanowionych przez św. Jana Pawła II. Jest wśród nich również Eucharystia, Ostatnia Wieczerza. Rozważanie tych tajemnic nie zastąpi nam Eucharystii, ale pomoże nam wniknąć w tę wielką tajemnicę Wiary – powiedział papieskiej rozgłośni abp Martin. – Wzywając do krucjaty, podkreśliłem też znaczenie Kościoła domowego. W wielu domach Różaniec stał się już elementem rodzinnego rytuału, rodzinnej modlitwy. Byłoby czymś naprawdę pięknym, gdybyśmy pośród tych mrocznych czasów pandemii mogli odkryć na nowo piękno i bogactwo modlitwy rodzin. To Kościół gromadzi się w naszych domach, ilekroć wspólnie odmawiamy Różaniec czy jakąkolwiek inną modlitwę. Kościół domowy jest fundamentem wszystkich innych zgromadzeń Kościoła, które spotyka się w naszych lokalnych świątyniach – dodał.

 

 

KAI

MWł

 

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie