15 lutego 2016

Trzech amerykańskich senatorów napisało list do premier Beaty Szydło. Politycy wyrazili obawy co do stanu polskiej demokracji. Szybko doczekali się odpowiedzi. Szefowa Rady Ministrów RP uspokoiła deputowanych zza oceanu. Co więcej, ton listu polityk Prawa i Sprawiedliwości wcale nie był uległy. Szydło odpisała grzecznie, ale stanowczo. Z listu premier płynie przekaz: Nie mieszajcie się do naszych spraw!

 

Senatorzy, który zwrócili się do szefowej rządu, określili się mianem reprezentantów przyjaciół Polski i Polonii amerykańskiej. „Piszemy do Pani, by wyrazić nasze zaniepokojenie ostatnimi działaniami podjętymi przez polski rząd, które zagrażają niezależności mediów publicznych a także Trybunału Konstytucyjnego” – napisali Benjamin L. Cardin, Richard J. Durbin oraz John McCain.

 

„Wzywamy Pani rząd do respektowania podstawowych zasad Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Unii Europejskiej, w tym szacunku dla demokracji, praw człowieka i rządów prawa, które uczyniły Polskę silnym członkiem demokratycznej wspólnoty i mocnym sojusznikiem USA w samym sercu Europy Środkowej” – zaapelowali deputowani.

 

Zdaniem premier Szydło Amerykanie nie powinni się obawiać o nasz kraj, gdyż nie dzieje się w nim nic niepokojącego. Szefowa rady ministrów podziękowała za troskę, ale mieszanie się do polskich spraw uznała za niestosowne.

 

„(…) zainteresowanie i dobra wola amerykańskich polityków nie może przekształcić się w pouczanie i narzucanie działań dotyczących wewnętrznych spraw mojej Ojczyzny” – odpisała Amerykanom Szydło. „Chcemy, by szanowano nasze suwerenne decyzje” – dodała.

 

„Sytuacja w której zagraniczni politycy próbowaliby pouczać Amerykanów o ich Konstytucji, czy narzucać im swoją wizję rozwiązania wewnętrznego, amerykańskiego sporu politycznego, byłaby dla mnie czymś niezrozumiałym i nieodpowiednim” – wytłumaczyła senatorom sytuację poprzez analogię polityk PiS.

 

Beata Szydło zapewniła także, że jej rząd nie narusza zasad demokratycznego państwa prawa realizując wyrażoną w wyborach wolę Polaków.

 

Źródło: niezalezna.pl

MWł

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie