24 września 2014

Dżihadyści zniszczyli kościół i mauzoleum

(fot.Medyan Dairieh/ZUMA Wire/ZUMAPRESS.com)

Dżihadyści z Państwa Islamskiego zniszczyli ormiański kościół i mauzoleum poświęcone ofiarom ludobójstw w Dajr az-Zaur. Miasto to – szóste co do wielkości w Syrii – zostało w ostatnim czasie zdobyte przez terrorystów.

 

W mauzoleum wybudowanym w 1990 r. znajdowały się archiwa i ekspozycja przedstawiająca męczeństwo i śmierć około 400 tys. Ormian pomordowanych w obozie Dajr az-Zaur przez Turków w latach 1915-1918. Latem 1916 r. w tym miejscu śmierć poniosło 200 tys. kobiet i dzieci.

 

Informację o zniszczeniu mauzoleum podał armeński minister spraw zagranicznych Edward Nalbandian. Jak podkreślił, to przykład „strasznego barbarzyństwa”. Armeński polityk wezwał także społeczność międzynarodową do podjęcia zdecydowanych działań przeciwko Islamskiego Państwu, by usunąć tę „zarazę”, która stanowi zagrożenie dla „całej cywilizowanej ludzkości”.

 

Dajr az-Zaur znajduje się 450 km na północny wschód od Damaszku, to ważny węzeł komunikacyjny łączący z Damaszkiem i Trypolisem.

 

 

FLC

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie