14 kwietnia 2021

Dziś „Święto Chrztu Polski”. Wspominamy jeden z ważniejszych dni w historii Polski

(Jan Matejko, Public domain, via Wikimedia Commons)

Na mocy ustawy przyjętej przez Sejm w 2019 roku, 14 kwietnia obchodzimy „Święto Chrztu Polski”. To jedna z najważniejszych dat w historii Polski, która rozpoczęła chrystianizację naszej Ojczyzny i dała początek naszej państwowości.

14 kwietnia jest datą nieprzypadkową. Historycy oceniają, że właśnie z nią należy łączyć wielkie dla Polski wydarzenie, jakim było przyjęcie chrztu przez Mieszka I, a co za tym idzie – przyjęcie Chrztu Polski.

„Chrzest Polski to kluczowe wydarzenie w dziejach naszego Narodu i Państwa. Poza wymiarem religijnym miał również wymiar strategiczny i polityczny”, napisali zaś w uzasadnieniu projektu sejmowej uchwały, ustanawiającej Święto Chrztu Polski. Posłowie wyrazili też nadzieję, że 14 kwietnia stanie się okazją do „zadumy i refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość Polski” wszystkich obywateli, w tym szczególnie polityków.

Wesprzyj nas już teraz!

Na wagę tego zadania wskazywał w swoich komentarzach ksiądz profesor Waldemar Chrostowski. Jak ocenił, wdzięczność wobec dziedzictwa pokoleń zobowiązuje nas do pracy dla ojczyzny i podkreślał, że szczególnie potrzebna jest organiczna, wytrwała praca, a także przywracanie zgody społecznej i pojednania.

Jak mówił, chrzest określał polską państwowość i tożsamość. – Polski innej niż chrześcijańska po prostu nie było, Polska zaistniała wraz z Chrztem i wraz z chrztem pojawiła się na mapach Europy – podkreślił duchowny w rozmowie z Polskim Radiem. Jak zauważył, historia Polski bez chrztu byłaby radykalnie inna. – Kto wie, czy w ogóle byśmy zaistnieli i kto wie, czy byśmy przetrwali – mówił. Jak dodał, w historii Polski było wiele „różnych kryzysów, z których wychodziliśmy w dużej mierze dzięki wierze chrześcijańskiej i zasadom”. I bardzo często nie zdajemy sobie sprawy „jak wiele zawdzięczamy Kościołowi, który konsolidował scalał naród w trudnych okresach historii”.

 

Przeczytaj także:

Najważniejsza data w naszej historii

Jesteśmy powierzchowni, jeśli nie poświęcamy naszemu chrześcijaństwu należnego mu miejsca; jeśli z faktu, że zostaliśmy ochrzczeni, nie wyciągamy wniosków. Dlatego ważna jest katecheza, która pozwoli nam uświadomić sobie, co się stało w momencie naszego Chrztu i jakie wynikają z niego konsekwencje – mówi ks. prof. dr. hab. Jacek Urban z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Kliknij TUTAJ  i czytaj dalej.

Co nam zostanie po obchodach 1050-lecia Chrztu Polski?

Rocznica Chrztu Polski w roku 2016 nie była ani okrągła, ani półokrągła. 1050-lecie nie musi być oczywiście okazją do wielkiego świętowania, bo to przecież ani 1000-lecie, ani 1100 lecie. Ale dla licznych Polaków to właśnie obchodzony w kończącym się roku jubileusz był jedyną okazją do wspominania wydarzeń z roku 966 i możliwością uświadomienia sobie, co one znaczyły. Co więc zapamiętamy z tych obchodów? Kliknij TUTAJ i czytaj dalej.

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie