17 kwietnia 2019

Dzwon Zygmunta zabrzmiał dla katedry Notre-Dame. O 18.50 odezwały się dzwony w całej Polsce

(Fot. Michał Łepecki/Forum)

Na znak duchowej łączności z Kościołem paryskim po tragedii pożaru Katedry Notre Dame de Paris, decyzją metropolity krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego we środę o godz. 18.50 w Katedrze na Wawelu zabił Dzwon Zygmunt.

 

Dzwon polskich królów bije w najważniejszych dla narodu chwilach oraz podczas najważniejszych świąt. W środę zabrzmi o symbolicznej porze – godzinie wybuchu pożaru w Notre Dame.

 

Jesteśmy całym sercem z tymi, którzy starają się podejmować ogromny trud odnowy tej przepięknej katedry Naszej Pani – powiedział proboszcz parafii na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki.

 

Jak dodał, pracownicy parafii są tym bardziej związani z katedrą Notre Dame, że w zeszłym roku część z nich była w tej świątyni, gdzie uczestniczyli w nabożeństwie przy relikwiach korony cierniowej i spotkali się z proboszczem katedry.

 

Na znak solidarności z Notre Dame zabrzmiały dzwony najstarszej katedry w Polsce, czyli katedry Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu. Dzwony zabiły o godz. 18.50, czyli w czasie, kiedy zauważono ogień w paryskiej katedrze.

 

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki poprosił, by – włączając się w ogólnoeuropejską inicjatywę solidarności z Paryżem – we środę o godzinie 18:50 rozbrzmiały dzwony we wszystkich katedrach naszej ojczyzny.

 

Pożar, który wybuchł w poniedziałek wieczorem w paryskiej katedrze Notre Dame, został ugaszony we wtorek rano. Francuscy strażacy walczyli z ogniem ponad dziewięć godzin. Pożar w szybkim tempie objął iglicę i dach nawy poprzecznej. Wkrótce rozszerzył się na cały dach. Iglica spłonęła i zawaliła się. Po opanowaniu pożaru strażacy podali, iż struktura budowli i fasada zachodnia zostały ocalone. Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział odbudowę Notre Dame.

 

W grudniu 2018 r. Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki poświecił polską kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej w katedrze Notre Dame.

 

KAI

pt

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie