4 kwietnia 2020

Egzorcysta: mamy obowiązek udzielania „ostatniego namaszczenia” umierającym na Covid-19

(Zdjęcie ilustracyjne. FOT.Daniel Dmitriew/FORUM)

Ks. Chad Ripperger, egzorcysta z Denver w amerykańskim stanie Kolorado podkreśla, że wszyscy księża mają obowiązek udzielania „ostatniego namaszczenia” umierającym, także tym zakażonym koronawirusem. Dodaje, że to ich „obowiązek, niezależnie od tego jakie zdanie w tej sprawie ma biskup miejsca.

 

Amerykański egzorcysta z Denver powiedział, że głównym obowiązkiem kapłana wobec umierającego jest dążenie do uratowania jego duszy i umożliwienie zbawienia. To szczególnie istotne w czasach pandemii i umieralności zakażonych koronawirusem. Dodał, że ratowanie duszy umierającego wiernego jest ważniejsze niż własne zdrowie i bezpieczeństwo. „Kapłani są zobowiązani do udzielania sakramentów katolikom w bezpośrednim niebezpieczeństwie śmierci, bez względu na to, co mówi ich biskup” – powiedział ks. Chad Ripperger.

 

W rozmowie z portal LifeSiteNews.com, kapłan odpowiadał na pytania jak każdy ksiądz powinien postępować w czasie obowiązywania bezprecedensowych zakazów spowiedzi i zamykania kościołów. Ks. Ripperger podkreślił, że gdy śmierć jest nieuchronna, kapłan ma obowiązek wysłuchać spowiedzi i dać rozgrzeszenie.

 

Pytania do egzorcysty padały w kontekście decyzji wielu amerykańskich i kanadyjskich biskupów, którzy na czas pandemii zakazali sprawowania wszelkich sakramentów. LifeSiteNews.com informuje, że dziesiątki biskupów zawiesili możliwość korzystania m.in. z sakramentu spowiedzi. Z kolei biskup Massachusetts posunął się na tyle daleko, że czasowo zawiesił możliwość udzielenia ostatniego namaszczenia.

 

Ks. Ripperger, założyciel „Doloran Fathers” – zakonu egzorcystów z archidiecezji Denver dodaje, że w czasie pandemii warto pamiętać o „doskonałej skrusze”, która może stać się pewną tymczasową alternatywą dla sakramentu spowiedzi. Kapłan podkreśla, że wierny chcący skorzystać z aktu „doskonałej skruchy” powinien żałować grzechów wyłącznie dlatego, że obraża Boga. Ksiądz zauwazył jednak, że „Święci, autorzy i nawet Kościół zawsze mówią że jest to łaska nadzwyczajna i nie jest udzielana powszechnie”.

 

Jednocześnie dodał, że najważniejsze, aby nie popadać w grzech śmiertelny, aby stale pozostawać w łasce uświęcającej. „W takim przypadku nawet niedoskonała skrucha może odpuścić grzech powszedni” – mówi.

 

„Myślę, że ludzie są przyzwyczajeni do regularnego dostępu do sakramentów, a teraz, kiedy ich nie mają, może to ich skłonić do myślenia, że ​​sytuacja jest gorsza niż w rzeczywistości. Więc jeśli nie grozi im śmierć, powinni spróbować dokonać doskonałego aktu skruchy” – tłumaczy egzorcysta z USA.

 

 

Źródło: LifeSiteNews.com

WMa

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie