10 września 2019

„Ekolodzy” z Greenpeace chcieli zablokować statek z węglem. Spacyfikowała ich Straż Graniczna

(fot. TT/Greenpeace Polska)

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwudziestu tzw. ekologów, którzy znajdowali się na należącym do Greenpeace żaglowcu Rainbow Warrior i blokowali statek z transportem węgla z Mozambiku. Wśród aktywistów znajdowały się osoby z różnych krajów, w tym 6 z Polski.

 

Po godz. 7 rano 18 osób zostało zwolnionych. Zatrzymani to kapitan żaglowca Rainbow Warrior – Hiszpan oraz Austriaczka. Kobieta była na jednym z trzech pontonów, które podpłynął do statku płynącego z węglem do portu w Gdańsku.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zatrzymania, jak tłumaczyła Straż Graniczna, mają związek z naruszeniem bezpieczeństwa morskiego. Z kolei według Greenpeace akcja miała charakter „pokojowy”, a jej głównym celem było zwrócenie uwagi polskiego rządu na „pilną potrzebę działań na rzecz ochrony klimatu i konieczność odejścia od węgla do 2030 roku”.

 

Jak napisano w komunikacie prasowym „ekologicznej” organizacji „zamaskowani funkcjonariusze Straży Granicznej z bronią maszynową wtargnęli na pokład żaglowca Rainbow Warrior”, „grozili bronią, rozbili okno i dostali się na mostek”.

 

Zostało nam 11 lat, by zapobiec katastrofie klimatycznej. Jeśli nic nie zrobimy, to w ciągu zaledwie kilku dekad świat, który dziś znamy, przestanie istnieć. Polska musi do 2030 r. odejść od spalania węgla. Tymczasem nasz rząd, zamiast dbać o bezpieczeństwo Polek i Polaków i polską rację stanu, broni interesów lobby węglowego i importerów zagranicznych paliw – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, dyrektor programowy Greenpeace Polska Paweł Szypulski.

 

Źródło: rmf24.pl / TVP Info

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez