22 lutego 2021

Ekspansja kulturowa. Chińczycy wykupują brytyjskie szkoły

(Fot. Pixabay)

Chińscy inwestorzy, często powiązani z partią komunistyczną, przejmują dotknięte kryzysem szkoły brytyjskie aby promować punkt widzenia swojego państwa i kreować jego przychylny wizerunek.

 

Coraz większa liczba drogich, niezależnych szkół w Wielkiej Brytanii jest wykupywana przez chińskich inwestorów, którym przyświecają nie tylko ekonomiczne cele – ustalił dziennik „Daily Mail”.

 

Polityka przejmowania placówek oświatowych uwidoczniła się w ciągu ostatnich czterech lat. Firmy wywodzące się z azjatyckiego kraju będącego czołową potęgą ekonomiczną świata zawarły w tym okresie 17 umów dotyczących przejęcia placówek oświatowych. Nabywcy dziewięciu z nich powiązani są z wysokimi urzędnikami Komunistycznej Partii Chin.

 

Przykładowo, trzy szkoły w Bournemouth, Llanelli oraz Northampton przejęła poprzez swą firmę o nazwie Bright Scholar Yang Huiyan, najbogatsza kobieta w Azji z majątkiem wycenianym na prawie 30 miliardów dolarów. To spadkobierczyni firmy założonej przez jej ojca, Yang Guoqianga, członka najwyższej rangi rady doradczej partii komunistycznej.

 

„(…) oczekuje się, że obecnie celem są dalsze setki szkół, ponieważ wiele spośród nich boryka się ze znacznym spadkiem dochodów z powodu ograniczeń COVID-19, w tym blokady. Według „Daily Mail”, nowi chińscy właściciele w niektórych przypadkach wykorzystują swoją pozycję aby wspierać pozytywne spojrzenie na chińską politykę oraz inicjatywy handlowe” – czytamy na portalu Life Site News.

 

Szkoły cierpią finansowo z powodu spadku liczby zapisów. Pobierają także niższe opłaty ze względu na naukę zdalną. W wielu przypadkach chodzi o placówki elitarne, komercyjne, nastawione na wysokie zyski i adresowane do zamożnej części społeczeństwa. Ich absolwenci wyruszają po wiedzę na prestiżowe uczelnie w ojczyźnie i za oceanem.

 

Gazeta, która opisała problem w swym niedzielnym wydaniu, upatruje w przejęciach zagrożenie dla wolności słowa.

 

Znany brytyjski polityk Nigel Farage wezwał władze państwa do działania, gdyż w tej sprawie, jak się wyraził, „stawką jest integralność edukacji tysięcy brytyjskich dzieci”.

 

„Świat zostaje ukradkiem opanowany przez Komunistyczną Partię Chin. Prezydent Xi Jinping ma nadzieję, że w ramach projektu neokolonialnego uda się osiągnąć globalną dominację gospodarczą poprzez ogromne międzynarodowe inwestycje” – napisał.

 

„Wykracza daleko poza zakup aktywów mineralnych czy zachodnich systemów telekomunikacyjnych. Istnieje wymiar kulturowy, który cuchnie propagandą i indoktrynacją.

 

Nie zadowalają się finansowaniem niektórych brytyjskich uniwersytetów, teraz dowiadujemy się, że chińskie firmy bezpośrednio powiązane z najwyższymi rangą funkcjonariuszami partii komunistycznej robią poważne interesy finansowe w naszych szkołach… Rząd musi zdać sobie sprawę z niebezpieczeństw i działać szybko” – podkreślił Farage.

 

 

Źródło: Daily Mail / Life Site News

RoM

 

 

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(10)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie