20 stycznia 2021

Europejski Zielony Ład to mit. Emisja gazów cieplarnianych nie znika, a tylko zmienia miejsce

(Zdjęcie ilustracyjne Łukasz Golowanow Konflikty.pl (Attribution or Attribution), via Wikimedia Commons)

Unia Europejska dążąca do osiągnięcia w 2050 roku neutralności klimatycznej, wkroczyła na złą ścieżkę. Eksperci wskazują, że podejmowane w ramach Europejskiego Zielonego Ładu działania nie zmieniają sumy emitowanych gazów cieplarnianych na świecie. Zmieni się tylko miejsce ich wytwarzania.

 

Opracowanie naukowców niemieckiej politechniki w Karlsruhe opublikowano w brytyjskim tygodniku „Nature”. Wskazali oni na złe praktyki UE. To chociażby nacisk na promocję zrównoważonego modelu rolnictwa na terenie UE, przy równoczesnym wzroście importu żywności produkowanej poza Unią –

Wesprzyj nas już teraz!

z wykorzystaniem niedozwolonych środków chemicznych czy GMO. Taka praktyka oznacza zgodę na outsourcing szkód ekologicznych.

 

Kolejna problem to sposób podejścia do zwiększania powierzchni lasów w Europie kosztem lasów w innych częściach świata – zazwyczaj w regionach biednych ekonomicznie, ale za to z niepowtarzalną bioróżnorodnością. Tam przyroda musi ustąpić pod naporem człowieka. Niejako „w zamian” powstają uboższe przyrodniczo lasy na terenie UE. Ponownie więc światowy bilans okazuje się niekorzystny. Eksperci wskazali wprost, że ponad jedna trzecia deforestacji dokonanej od 1990 roku na potrzeby globalnego rynku żywnościowego wiąże się z unijnym importem rolnym! A zapotrzebowanie unijnego rynku, szczególnie na rośliny oleiste, szybko rośnie.

 

Z kolei spostrzeżenia na temat wpływu handlu międzynarodowego na globalny zrównoważony rozwój na łamach „Nature Sustainability” opublikowali eksperci z Uniwersytetu Michigan. Wskazali oni na ciekawe zjawisko. Oto w latach 1990-2008 wysoko rozwinięte państwa zredukowały emisję CO2 o 16 gigaton. To jednak tylko częściowy obraz rzeczywistości. Wszak państwa te zwiększyły jednocześnie światową wymianę handlową i w tym sektorze doszło do podwojenia emisji gazów.

 

Eksperci wskazują, że model wyprowadzania szkodliwej działalności poza dany obszar, to typowe działanie nie tylko UE, ale też USA. Przykładem są biopaliwa. Tu UE chroniąc własne lasy zaczęła sprowadzać brykiet z USA, zaś Amerykanie widząc przyrodnicze szkody na swoim podwórku, zaczęły sięgać po surowiec z Azji. Łatwo odgadnąć, jak wielki wpływ na środowisko wywiera taka praktyka. Eksperci wskazali, że tylko unijne kontenerowce w 2018 roku zwiększyły ilość dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej o 139 mln ton (to czwarta część emisji samochodów poruszających się po europejskich drogach). Kontenerowce mają jednak pewną „zaletę” – emitowane przez nie zanieczyszczenia nie są uwzględniane w bilansach państw.

 

Źródło: interia.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(1)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 515 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram